Bizimle iletişime geçin

21.yy’da oluşan intiharlar hakkında önemli istatistikler!

İnternet

21.yy’da oluşan intiharlar hakkında önemli istatistikler!

Birleşik Devletler intihar oranı, 21’inci Yüzyılın başlangıcından bu yana, federal Hastalık Kontrol Merkezlerinden alınan verilere göre, 10 ila 34 yaş arasındakiler için ikinci en önemli ölüm sebebi haline gelmiştir.

2016’da ABD’de yaklaşık 45.000 kişi intihar etti

CDC’nin bildirdiğine göre, intihar oranı 2016 yılında 10000 kişi başına 13,5 iken, 2000 yılında 10.4 iken, bu oran 2000 yılında yüzde 30’luk bir artış gösterdi, ya da 2000-2006 arasında yıllık ortalama yüzde 1 ve yılda yüzde 2’ye yükseldi.

Kadınların intihar oranı yüzde 50 oranında artmış ve 2000-2007 yılları arasında yılda yaklaşık yüzde 2 oranında artarak yılda yüzde 3 artmıştır. 10 ila 14 yaş arasındaki kadınlar için intihar oranı neredeyse üç katına çıktı. Bu arada erkek intihar oranı yüzde 21 arttı.

Bu ayın yüksek profilli Kate Spade ve ünlü şef Anthony Bourdain’in ölümleri, intihar konusuna dikkat çekti ve 2016 yılında CDC tarafından ABD’de ölümlerin önde gelen 10 numaralı sebebi oldu. En son verilere dair engin ayrıntılara ulaşan ateşli silahlar, erkekler için önde gelen ölüm yöntemiydi. Kadınlar için zehirlenme listeye çıktı.

Erkek İntiharı – 2016
Ateşli silahlar, 15 yaş ve üzeri erkekler için en çok ölümleri açıkladı

Kadın intiharları – 2016
Kadın intiharlarının neredeyse üçte biri ateşli silahlarla gerçekleştirildi

Amerikan İntiharı Önleme Vakfı’nın internet sitesine göre, intiharın tek bir nedeni yok, ancak uyarı işaretleri var:

“Bir kişinin intihara meyilli olabileceğine dikkat edilmesi gereken bir şey, davranışta bir değişiklik veya tamamen yeni davranışların varlığıdır. Yeni ya da değişen davranış ağrılı bir olay, kayıp ya da değişim ile ilgili ise bu en büyük endişe kaynağıdır. Hayatlarını alan çoğu insan ya söyledikleri ya da yaptıkları ile bir ya da daha fazla uyarı işareti sergiliyor. ”

Spade’nın roman yazarı Daphne Merkin’i izleyen New York Times’ta yazan yazısında şöyle yazıyordu: “Bizler, başkalarının acısı söz konusu olduğunda hep dışarda kalıyoruz. Fakat bu gerçekliğin intihardan daha iyi bir hatırlatıcısı yoktur. ”

Kaynak: Bloomberg

21.yy’da oluşan intiharlar hakkında önemli istatistikler!
Değerlendir
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: İnternet