Bizimle iletişime geçin

Uzay’da yeni bir yaşam içi av vakti!

Uzay

Uzay’da yeni bir yaşam içi av vakti!

Yeni proje, galaktik mahallemizi daha önce hiç göremediğimiz şekillerde gösterecek. Ve bu yeni verilerde, bilim adamları dünya dışı medeniyetlerin kanıtlarını tespit edebileceklerini umuyorlar.

Evrendeki akıllı yaşamın izlerini taşıyan Breakthrough Listen inisiyatifiyle başlatılan yeni proje, kendi galaksimizde milyonlarca yıldızı, yaşam belirtileri için avlayarak inceleyecek.

Şimdiye kadar, bu avlanma, Dünya’dan sadece birkaç ışıkyılı uzaklıkta, nispeten az sayıda yıldız ile sınırlıydı. Ancak proje, aramanın Samanyolu’nun büyük bir bölümünü genişleteceğini açıkladı.

Yeni, ayrıntılı arama, teleskopların her zamankinden daha fazla veri toplamasına olanak tanıyacak yepyeni teknoloji ile sağlandı. Avustralya’daki Th Parkes teleskopu kullanan araştırmacılar, artık gökyüzüne hızla bakmalarını sağlayarak, aynı anda çok sayıda noktaya bakabiliyor.

Bu teleskoplar, büyük miktarlarda veri toplayarak, 2018 yılında 1500 saatlik arama yaparak veri toplayacak. Bilim adamları daha sonra yapay olarak görünen sonuçlar bulmak için bunu seçecekler ve daha sonra uçaklardan, uydulardan ya da diğer kaynaklardan olmadığında – ve bunun yerine uzaylılar tarafından gönderildiklerinde – deşifre etmeye çalışacaklardır.

UC Berkeley’deki Breakthrough Listen projesi ile Araştırmacı Parkes , “Bu yeni yeteneklerle galaksimizi benzeri görülmemiş bir şekilde tarıyoruz” dedi. “Teknolojik uygarlıkların imzaları için bu büyük veri kümeleriyle trol alarak, gezegenimizin, galaksimizdeki yüz milyarlarca insan arasında, akıllı hayatın ortaya çıktığı tek yer olmadığını kanıtlamayı umuyoruz.”

Breakthrough Listen projesi, aynı zamanda Dünya’dan uzaktaki uzun görevlere minik uzay araçları göndermek için ödüller ve planlanmış bir misyon da dahil olmak üzere büyük çaplı Atılım projelerinden biridir. Mark Zuckerberg’den Stephen Hawking’e kadar herkes de dahil olmak üzere bilim ve teknolojideki en büyük isimler tarafından desteklenmişti.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/science/breakthrough-listen-latest-milky-way-study-expand-telescope-parkes-radio-a8341591.html

Uzay’da yeni bir yaşam içi av vakti!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Uzay