Bizimle iletişime geçin

4 bin Google çalışanı, askeri drone projesinden ayrıldı!

Yapay Zeka

4 bin Google çalışanı, askeri drone projesinden ayrıldı!

4 bin Google personeli etik değerler sebebiyle, Pentagon ile ortak yürütülen çalışmanın korkunç bir silaha dönüşme sinyali nedeniyle projeden istifa ettiklerini bildirdi.

Google çalışanlarının Pentagon ile yaşadığı problemler bugün artık son noktaya geldi. Rekor sayıdaki Google işçisine göre Amerika; Marven adlı ortak yapılan yapay zeka ile etik değerler itilerek insanlık ve dünya için tehdit oluşturmak istendiği düşüncesine sahip.

Bugün ile beraber 4.000 Google çalışanı bu tehlikeli projenin bir parçası olmak istemedikleri için projeden ayrıldıklarını açıkladı. Bununla birlikte çalışanlar ileride bir tehlike oluşmaması için askeri ortaklıkların önünü kesmek adına önlem dilekçesi verdi.

Project Marven, insansız askeri araç görevi görerek drone sayesinde aldığı görüntülerle kendi kendine karar verecek bir mekanizma olacak. Savaşlarda büyük tehdit oluşturabilir ve masum insanların yaşam alanlarına kastedilebilir. Ayrıca mekanizmanın kendi kendine karar verecek olması belkide Dünya’nın yok oluşuna sebebiyet verecek olabilir. Filmlerden gördüğümüz bu olayın gerçeğe dönüşmemesi için hiçbir engel yok. Unutmayın, yapay zekalar yerimizi almaya çalıştığı sürece her şey olabilir düşüncesiyle hareket etmeliyiz.

Bu proje hayata geçti diyelim… Artık askerlerin savaşı bitecek ve teknolojik yapay zeka savaşları başlayacak. Zaten savaşta ölen o kadar masum insan varken ne yapacağını kestiremediğimiz bu insansız hava araçları masum insanların yaşam alanlarına saldırıp büyük bir tehdit oluşturabilir ve iş işten geçmiş olabilir…

4 bin Google çalışanı, askeri drone projesinden ayrıldı!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir