Bizimle iletişime geçin

Android 9 Pie duyuruldu! Peki hangi telefonlar kullanabilecek?

Yazılım

Android 9 Pie duyuruldu! Peki hangi telefonlar kullanabilecek?

Android 9 Pie duyuruldu! Google Android’in 9.0 sürümünü resmi olarak kullanıcılarına açıkladı. Peki bu sürüm hangi telefonlar için geçerli olacak? Detaylar haberimizde…

Android 9 Pie duyuruldu… Bu yeni sürüm için güncellemeler Google Pixel sahibi kullanıcılara çok yakın bir zamanda gönderilecek. Pixel sahibi olmayan kullanıcılar yani beta sürümü kullananlar  ise bu yeni işletim sistemini birkaç ay daha bekleyecek.

Android P Beta programına dahil olmuş bütün telefonlar ise güncellemeyi hemen kullanabilecek!

Güncelleme sahibi olan Google şirketi, Android P beta programına dahil olan modellerin (Sony, Xiaomi, HMD Global, Oppo, Vivo, OnePlus ve Essential markalarına sahip cihazlar) ve “nitelikli” Android One modellerinin yakın bir zamanda güncellemeye sahip olacaklarını belirtti. Teknoloji devi Google ayrıyetten; daha fazla insanın bu platforma girişini sağlamak adına ortak üreticileri ile beraber işbirliği yaptığını ve bunların büyük bir bölümünün sene sonundan önce telefonları Android 9 / Android 9 Pie kullanımına sunacağını açıkladı.

Android 9 Pie’nin maskotu. (Google şirketinin önü)

Android 9 Pie’nin özellikleri

  • Bu yeni işletim sistemi güncellemesi ile birlikte iPhone X’e benzeyen kaydırma tabanlı bir navigasyon sistemine sahip olunacak; yani en son girdiğiniz uygulamalarınızın tam ekran görüntülenmelerini görmek için dilediğiniz yerden kaydırma yapabileceksiniz.
  • En az kullandığınız uygulamaları kapatarak sizlere biraz meyve suyu kazandıran Adaptive Battery isimli bir AI uygulaması karşınıza çıkacak.
  • Ne yapmak istediğinizi tahmin edebilecek bir özellik geliyor. Örnek olarak, her gün Google Haritalar’ı açtığınızı düşünelim… Uygulama size gelecekte bu işlemi kendiliğinden önerecek.
  • Sonbaharda, bu platform da “Slices” isimli bir özellik olacak. Özellik muhtemel olarak Android Pie olarak isimlendirildiği için bu şekilde adlandırıldı. Bu uygulama, sizin ihtiyaç duymanızda uygulama ile ilgili bilgileri belirli bir zaman diliminde size gönderecek.
  • Belirli uygulamalar için ne kadar bir zaman dilimi kullanabileceğiniz konusunda sınırlama yapma imkanı veren Zamanlayıcı Uygulaması  ve Bildirimler gibisinden görsel uyarıları sizler için engelleyen “rahatsız etme” özelliğini içersinde barındıran Dijital Wellbeing paketi karşımızda olacak.
  • Güvenliği daha fazla arttırmak adına Google, hassas verileri kendiliğinden koruyabilecek özel güvenlik çipleri için destek verecek ve uygulamaların arka plan dahilinde çalışmasına rağmen; telefonunuzun mikrofon, kamera gibi işlevlerine erişimi tamamiyle engelliyor.

Android 9 Pie duyuruldu! Peki hangi telefonlar kullanabilecek?
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yazılım