Bizimle iletişime geçin

Bir gezegenin doğuşu ilk kez canlı izlendi!

Bilim

Bir gezegenin doğuşu ilk kez canlı izlendi!

Bir gezegenin doğuşu ilk kez canlı canlı izlendi. Gökbilimcilerin izlediği gezegenin doğuşu bilim tarihinde ilkler arasında yer aldı. İşte detaylar…

Bir gezegenin doğuşu tarihte ilk kez canlı izlendi. Gökbilimcilerin internete sunduğu görselde gezegenin, yıldızının etrafında tekerlek gibi, gaz ve toz ile oluştuğu görüldü.

Gök bilimi ile ilgilenen araştırmacılar, uzun zamandır bir ‘bebek gezegen’in görüntüsü için uğraşıyordu. Görüntüsü alınan ve canlı izlenen gezegen, bu tarzda keşfedilmiş ilk gezegen olarak tarihe geçti.

PDS 70 ismi verilen yıldızın 10 milyondan daha az bir zaman önce oluşmuş. Çevresindeki, oluşum aşamasındaki gezegenin yaşının ise 5 ile 6 milyon olduğu tahminler arasında.

PDS 70b ismi verilen bu gezegenin, Jüpiter’den birkaç kat daha büyük olduğu ve muhtemel olarak bulutlu bir atmosfere sahip olduğu öngörülüyor.

Almanya’daki Max Planck Astronomi Enstitüsü’nden araştırmacılar, gezegenin yörüngesiyle yıldızı arasındaki uzaklığın, Uranüs ile güneş arasındaki uzaklık kadar olduğunu belirtiyor.

Bu yörüngedeki her bir yolculuk tahmini olarak 118 yıl sürdüğü hesaplandı.

Gezegendeki ısının ise 1000 Santigrat’ın üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Bir gezegenin doğuşu ilk kez canlı izlendi!
5 (100%) 1 oy
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim