Bizimle iletişime geçin

Çatısında elektrik üreten kazanacak!

Bilim

Çatısında elektrik üreten kazanacak!

Sahibi oldukları konutlarının gerekli sistemi kurarak çatısında elektrik üretimi sağlamak isteyen kişiler devlet tarafından açıklanan duyuruya göre vergi muafiyetinden faydalanmış olacak ve vergi ödemeyecekler.

Çatısında elektrik üreten kazanacak, yanlış duymadınız! Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi. Tebliğ ile, 7103 sayılı Vergi Kanunlarıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla yapılan değişikliklerin uygulanmasına dair usul ve esaslar resmen belirlenmiş oldu. Bu belirlenenlere göre, konutların çatısına kurulacak tek bir elektrik üretim tesisinde üretilecek ihtiyaç fazlası elektrik enerjisini satanlar, “vergiden muaf esnaf” olarak kabul edilmiş olacak.

Bu muafiyetten yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın, üretim tesisinin sahip olunan veya kiralanan konutların çatı ya da cephelerinde kurması gerekmekte. Bahsedilen konunun tesislerin azami kurulum gücü, 10 kilovat’a (kW) kadar olması gerekmekte. Bu elektrik sadece bir üretim tesisinde üretilebiliyor olacak. Konutunu hem işyeri hem de mesken olarak kullanan vatandaşların elde ettiği tüm gelirler de muafiyet kapsamına girecek.

Bu uygulama normal apartmanlar içinde geçerli olabiliyor. Apartmandakilerin ortak ihtiyaçların karşılanması için kurulan tesislerden yapılan satışlarda gider pusulası, apartman yönetimi adına düzenlenebilecek. Bu sayede, apartmandaki tüm malikler yerine yalnızca bir yönetim ismine tek pusula düzenleniyor olacak.

Çatısında elektrik üreten kazanacak!
Değerlendir
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim