Bizimle iletişime geçin

CIMON, astronotların yeni yardımcısı olacak!

Uzay

CIMON, astronotların yeni yardımcısı olacak!

Bilim kurgudan ilham alırak yapılan bir robot, cuma günü erken saatlerde Florida’dan başlatılan astronotların uzayda ilk kişisel, yapay zeka destekli arkadaşı olmalarına yardımcı olmak için hazır hale getirildi.

Crew Interactive Mobile Companion veya CIMON, İngilizce konuşan robotun, Alman astronot Alexander Gerst’in Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde deneyler yapmasına yardımcı olacak, büyüklüğü ise basketbol topu kadardır.

CIMON, uzay istasyonunun Avrupalı modülü üzerindeki üç planlı bilim denemesi sırasında adım adım talimatları Astronot Gerst’e sözlü olarak iletecektir. Şu anda, astronotlar bu talimatları bir dizüstü bilgisayardan okuyorlar. Biniok, CIMON gibi duyarlı, ahizesiz bir arkadaşın yerini alabileceği zorlu bir süreç olduğunu söylüyor.

Biniok, “Şu anda asıl görevimiz astronotları günlük görevleriyle zamandan kazanmak için desteklemektir, çünkü zaman uzaydaki en değerli ve en pahalı şeydir” dedi.

Biniok, CIMON kavramının uzaya yerleştirilmiş bir 1940’ların bilim kurgu çizgi dizisinden esinlendiğini ve Profesör Simon’un Kaptan Gelecek adlı bir astronotu yönlendirdiği, beyin şeklindeki bir robotun ilham verdiğini söyledi. CIMON, aynı zamanda Stanley Kubrick’in “2001: A Space Odyssey” filmindeki duyarlı bilgisayar olan HAL ile paralellik gösteriyor.

Kaynak: Reuters

CIMON, astronotların yeni yardımcısı olacak!
Değerlendir
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Uzay