Bizimle iletişime geçin

Döviz nasıl ve neye göre artış gösteriyor?

Bilim

Döviz nasıl ve neye göre artış gösteriyor?

Döviz nasıl anlanmalıdır? Son günlerde döviz kurlarında yaşanan sıcak gelişmelerle insanlar doğal olarak Dövizin nasıl yükseldiğini veya nasıl düşeceğini merak ediyor. Sizlere dövizin nasıl işlediğini kısa bir şekilde anlatmaya çalıştık!

Döviz nasıl bir etkiye sahip olabilir? Para piyasalarındaki kurların artışı veya azalışı, piyasadaki gerçek kişilerin isteklerine göre değişir. Anlayacağımız gibi, hangi para birimine talep daha çoksa kur, bu talebe göre şekillenir. Talepler doğrultusunda piyasalardaki paritenin farklılaşması ile  para biriminin değeri artarken diğerinin azalabilir.

Hangi para birimi için talep fazla ise o para biriminin değeri artabilir. Bir devletin iç piyasasında yeteri kadar döviz yoksa, dövizin fiyatı yükselir. Neden mi?  Az miktardaki dövize talep çoktur. Yani, iç piyasadaki döviz ihtiyacı karşılanamıyorsa bu zaman döviz değer kazanmaya başlayacaktır. Dövizin ülkeye gelişi  üretim, ticaret ve turizmle sağlanır.

Döviz kurlarındaki artışın veya azalışın sadece sebebi az önce bahsettiğimiz talep dengesi değil tabii ki, bunun ayrıca siyasi nedenleri de vardır. Ülkedeki siyasi çatışmalar ülkenin para piyasalarını da yakından ilgilendiriyor. Devlette yaşanan siyasi çatışmaların borsayı kötü etkilemesi bir daha ki  adımda döviz kurlarını vurabilir. Eksi değerlerde işlem gören borsa, döviz fiyatlarının yükselmesine neden olur.

Döviz kurlarındaki değişimi bir örnek ile anlatmaya çalışalım. A, B ve C kişilerinin olduğu üç kişilik bir piyasa hayal edelim ve bu piyasada 1 Euro’nun 10 TL olduğunu öngörelim. 500 Euro’su olan A, bununla Türk Lirası almak istiyor. Buna göre A cebindeki parayla 5000 TL alabilir. B ve C bireyleri ise hesaplarındali 1500’er Türk Lirası ile Euro almak istiyor. 1500 TL, 150 Euro’ya denk geliyor. Şu an bu piyasa doğrultusunda TL’ye çevrilmek istenen 500 Euro ve Euro’ya çevrilmek istenen 3000 TL var. Yani piyasadaki toplam para:

  • 3000 TL
  • 500 Euro

Piyasadaki 500 Euro 5000 TL’ye denk geliyor, yani hem B’nin hem de C’nin talebini karşılayacak Euro miktarı piyasada mevcut değil. Bu nedenle Dolar’ın fiyatı artmaya başlıyor.

Kanak: HangiKredi

 

Döviz nasıl ve neye göre artış gösteriyor?
Değerlendir
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim