Bizimle iletişime geçin

Dünya bugün yavaş dönüyor! İşte nedeni…

Bilim

Dünya bugün yavaş dönüyor! İşte nedeni…

Dünya bugün yavaş dönüyor… Dünya Türkiye saati ile tam 20.46’da bu sene Güneş’ten en uzak mesafede duracak. Bu olaya isim olarak Afel ya da Günöte verilmiş.

Dünya bugün yavaş dönüyor… Dünyamız, Güneş civarında döndüğünde elips tarzında bir yörünge çiziveriyor. Fakat Güneş bu elips yörüngesinin tam orta bölümünde bulunmuyor.

Günöte yaşandığında Dünya’nın Güneş’ten uzaklığı 152 milyon km olduğu tahmin ediliyor. Perihel veya Günberi yaşandığında, yani Dünya elipsin diğer ucuna gittiğinde ise Güneş ile arasındaki mesafe farkı 147 milyon kilometreye kadar inebiliyor.

Bu ara mesafenin artmasının Dünya’nın hızını ya da diğer bir deyişle ilerleyişini birazda olsa yavaşlatıyor.

Kepler Kanunu’na göre gezegenler Güneş civarındaki dönüş yörüngelerinde Güneş’e yakınlaştıkça çok daha hızlı ilerleyebiliyor.

Sonuç olarak günöte noktasında Dünya saatte 105 bin 444 km hızla gidiyor. Bu olay, günberi noktasındaki hızını kıyasladığımızda saatte 3600 km yavaşladığı anlamını taşıyor.

Güneşten en çok uzak zaman…

Dünya her sene günöte noktasına 2 ile 7 Temmuz zamanları arasında ulaşıyor.

Dünya, bu sene 3 Ocak’ta ise günberi noktasına ulaşmıştı.

Mevsim durumu…

Günöte ile günberi noktalarında Dünya’nın Güneş’e çok yakın ya da çok uzak olması kaynaklı mevsimsel sıcaklık veya soğukluk yaşanmasını sağlamıyor.

Güney Yarım Kürede çok fazla su…

Güney Yarım Küre’de ise Dünya’nın Güneş’e en yakın mesafe yer aldığı an yaz mevsimi yaşanıyor. Fakat bu olay sonucunda Güney Yarım Küre’nin daha çok ısınacağı anlamı çıkarılmasın. Çünkü bu olay yarım kürede daha çok okyanus olması kaynaklı daha çok ısı emilmesi demek.

Dünya bugün yavaş dönüyor! İşte nedeni…
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim