Bizimle iletişime geçin

Dünya’nın en büyük buz kütlesi eriyor!

Bilim

Dünya’nın en büyük buz kütlesi eriyor!

En büyük buz kütlesi yok olmak üzere… NASA’nın yaptığı açıklamaya göre Antartika’dan 2000 yılında kopan 11 bin kilometrekarelik bir buz kütlesinin, sıcak denizlere doğru ilerlediğini, çok yakın bir zamanda yok olacağını duyurdu.

Ekvator istikametinde, sıcak denizlere doğru ilerleyen bu buz kütlesi, yeni güzergahıyla birlikte eriyerek tamamen yok olacağı söyleniyor.

Uzun adıyla; Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), tahmini olarak 2000 yılında Antarktika’dan koptuğu düşünülen dünyanın en büyük buz dağı kütlesinin sıcak denizlere doğru istikamet ettiğini söyledi.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) alınan görüntülerde Antartika’daki Ross Buz Sahanlığı’ndan kopan tam tamına 11 bin kilometrekarelik kütlenin buz kıtası etrafında dolaştıktan sonra Atlantik Okyanusu’nun güneyindeki Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları istikametinde gittiği görüldü.

Ekvator yönündeki sıcak denizlere doğru ilerleyen bu kütlenin yeni güzergahıyla beraber eriyerek tamamiyle yok olacağı açıklandı. Bu dev buz kütlesi 18 yılda Antarktika çevresinde dolaşırken yaklaşık olarak 10 bin kilometre yol aldığı gelen bilgiler arasında.

Dünya’nın en büyük buz kütlesi eriyor!
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim