Bizimle iletişime geçin

Dünyayı etkisi altına alan 5 ünlü bilgisayar virüsü ve ürpertici etkileri

Yazılım

Dünyayı etkisi altına alan 5 ünlü bilgisayar virüsü ve ürpertici etkileri

Dünyayı etkisi altına alan 5 ünlü bilgiyar virüsü ve etkilerini bugün sizler için hazırladık. Bilgisayar virüsleri yayılma tarzları ve etkilenmelerine göre farklılık gösterdiği aşikar. Çok farklı tarzda çeşitleri olan bu virüslerin etkileri Dünya üzerinde çoğu kişi tarafından görülmüştür.

Dünyayı etkisi altına alan 5 ünlü bilgiyar virüsü derken sizlere yalan söylemiyoruz. Yakın zamanda yaşanan WannaCry örneğini göz önüne aldığımızda geçmiş zamanda teknoloji bu kadar ilerlememişken Dünyayı etkisi altına almak daha kolaydı. İşte sizler için hazırladığımız bu 5 virüs…

  • Morris Solucanı

Morris Solucanı, tarihteki ilk kötü programdı diyebiliriz. Zaman olarak 2 Kasım 1988’de, virüs ortalığa bırakıldı ve 24 saat içerisinde internete bağlanmış bilgisayarların tahmini olarak yüzde 10’u etkiledi. Kötü niyetli bu yazılım, kendisini defalarca kopyalamak için geçici klasörlerde dosyalar oluşturarak sistemi çökertti.

Virüsün olduğu bilgisayarlarda işlem yapılamaz hale geldi. Virüsün etkisi Dünya genelinde 2 gün sürerken virüsü temizlemek ise baya bir uzun sürdü. Örnek olarak Kaliforniya Üniversitesi bilgisayarlara bulaşan bu virüsü temizlemek için tam 20 gün boyunca uğraşıldı.

Başlangıçta bu virüs kötü niyetli yapılmamıştı. Robert Tappan Morris, bu programı internet dünyasını keşfetmek, büyüklüğünü hissetmek için ortaya çıkarmıştı. Virüsten dolayı dava edilen Moris’in mahkemedeki hakimine göre kurum başına 53 bin dolar zarar veren bir kodlama hatası olarak sonuçlandı.

Dünyanın en ünlü bilgisayar korsanı olarak bilinen Morris, 1986 Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Suistimal Yasası’nca bilişim ortamında suçlu bulunan ilk kişi olarak tarihe geçti. Bay Morris, 10.050 dolar para cezası alırken ve 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Bu cezalara ek olarak toplam 400 saat toplumsal hizmet yapmasına karar verildi.

  • Melissa Virüsü

İnternetteki bilgilere göre Word’ü etkisi altına alan ilk virüsün mail yoluyla yayıldığını söylense de bu doğru bir bilgi değil. Virüsün aslına bakacak olursak büyük firmalar tarafından yanlışlıkla yayılmasına yol açıldı. Microsoft şirketi, virüs içeren Windows 95 Yazılım Uyumluluk Testi CD-ROM’larını kullanıcılarına gönderdiğinde bu olayın kısmi olarak en büyük sorumlusuydu.

1999 yılının Mart ayında Usenet isimli tartışma grubuna, alt.sex’e bir Word dosyası yüklenimi gerçekleşti. Bu dosya, 80 porno sitesi için bir şifre listesini içinde barındırıyordu ve bundan dolayı kaç kez indirildiğini siz düşünün. 🙂 Bu işlem yapıldıktan sonra virüs, Microsoft Outlook adres defterinde ilk 50 kişiye otomatik mail atar, ve aynı maili iletir…

Daha sonrasında ise bu virüs, diğer Word dosyalarına da gönderildi. Bu olayda kişisel bilgilerin ailenize, arkadaşlara ve iş yerindeki çalışma arkadaşlarına gönderilebileceği anlamını taşıyordu. Bu kötü ve berbat yazılımın, özel ve kurumsal yerlere tahmini olarak 80 milyon dolar zarar verdiği hesaplanmıştır. Melissa virüsü, adını bir striptizci ile yazılımı yapan David L Smith’in Florida’da buluşmasından aldığı söylenmekte.

  • I Love You Virüsü

Konusunu edeceğimiz bu virüs, “ILOVEYOU” konu başlığı ile bir mail yoluyla yayılan solucan olarak huzurumuza çıkmıştı. Dosya açıldıktan sonra kendisini Outlook adres defterindeki herkese otomatik olarak yollar ve bu özelliği ile onu en hızlı yayılan virüslerin başına getirmiştir. Tam 10 günlük bir süre zarfında 50 milyondan fazla insana ulaşmış ve etkisi altına almıştır.

Diğer virüslere göre daha çok sorun yaratan problemi ise dosyaların üzerine yazma kapasitesinde olmasıydı. Dosya yedeklemeniz yoksa ve buna nazaran az miktarda kişisel ağınız varsa, JPEG’lere ve ses dosyalarınıza güle güle diyordunuz.. Amerika’da faaliyet yapan şirketlerin, solucanın daha çok büyümemesi için 15 milyar dolardan fazla maliyet yaptığı söyleniyor.

  • Mydoom Virüsü

En çabuk yayılan mail solucanı ile sizi tanıştırıyoruz. MyDoom ve onun benzerleri, dünya üzerinde yaklaşık 38,5 milyar dolar maddi zarara soktu. Bu solucan, ILOVEYOU ile çok benzer bir tarzda hareket ediyor. “Posta Gönderme Sistemi” gibi yanıltıcı konulara sahip bir mail, açıldıktan hemen sonra, yerel dosyalarınzda bulunan adreslere gönderilen bir eki barındırıyor. Bundan önceki sizlere sunduğumuz solucanlar sınırlı sayıda insanı hedeflerken MyDoom ise bu konuda hiç seçici davranmadı.

Bu virüsün en çok can alıcı kısmı ise, bilgisayar korsanlarının devamında yararlanması için sistemlerde arka kapıyı açık bırakması özelliğiydi. Bu açık bırakılan arka kapılardan giren bilgisayar korsanları sisteme zarar veriyordu. Daha sonrasında ise SCO Group ve Microsoft gibi önemli sitelere DDoS atılmaya başlandı. Bu DDoS’lar, Google’ı ve diğer arama motorlarını da etkilediği görülmüştür.

Bu etkilerin bir kısmı ise virüsün uzun ömürlü olmasından kaynaklanmaktaydı.. İlk olarak 2004’de saptanmasına rağmen 2009’da Amerika ve Güney Kore’de gerçekleştirilen siber saldırıların da baş sorumlusu olduğu öğrenildi. Bu virüsün yaratıcıları hala bulunamamıştır ancak kökeninin Rusya’ya dayandığı tespit edilmiştir. Solucandaki uyarı mesajında ise “andy; Sadece işimi yapıyorum, üzgünüm.” yazıyor.

  • WannaCry

Zaman 2017 yılının Mayıs ayını gösterdiğinde tüm dünyada tedirgin bir hava oluştu. Bir fidye yazılımı olan WannaCry, birçok insanı etkisi altına aldı. Yalnızca birkaç gün sürmesine rağmen fidye yazılımı, dünya çapında 200.000 ile 300.000 bilgisayar arasında kendisini gösterdi.

Bu fidye yazılımı bilgisayarınıza ulaşarak tüm dosyalarınızı ve verilerinizi şifreliyor. Daha sonrasında ise sizden 600 dolar değerinde Bitcoin istiyor fakat parayı ödemiş olmanız hiçbir şey ifade etmiyor. Buna rağmen bazı kişiler istenen ücreti ödedi ancak sadece fidye isteyen bilgisayar korsanlarını zengin yaptılar.

Lanet olan bu virüs bulaştıktan sonra bilgisayar ekranı kilitliyor, kırmızı bir uyarı ve iki geri sayım karşınıza çıkıyor… İki geri sayımdan birisi fidye talebinin artışını diğeri ise dosyaların tamamiyle kalıcı bir şekilde silineceği zamanı gösteriyor. Çok şükür ki Microsoft şirketi, bu tehditle mücadele etmek adına güncellemeler yayınlayarak çok hızlı bir süratle harekete geçti. Ancak bu korsanlar, saldırı sonrasında 130.600 doların üstünde ödeme alarak hedeflerine ulaşmıştılar…

Dünyayı etkisi altına alan 5 ünlü bilgisayar virüsü ve ürpertici etkileri
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yazılım