Bizimle iletişime geçin

E-posta kullanırken dikkat! FBI üç kıtada 74 kişi tutukladı.

İnternet

E-posta kullanırken dikkat! FBI üç kıtada 74 kişi tutukladı.

Pazartesi günü FBI, e-posta sahtekarlığı ile yapılan banka havallerinde üç kıtada 74 kişinin tutuklandığını duyurdu.

FBI, “yakalananlar tarafından yürütülen iddia edilen siber destekli mali dolandırıcılık”, şirket yöneticilerini şirket paralarını paraya çevirmek için sosyal mühendislik ve bilgisayar müdahalelerini kapsayabileceğini söyledi. Bir suçlu, örneğin, bir aktarımı kolaylaştırmak veya W-2 bilgisini kuruluşun içinden talep etmek için bir yöneticinin ele geçirilmiş e-postasını kullanabilir.

Dolandırıcılık aslında ortalama e-posta kullanıcısını para için rahatsız eden “Nijerya Prensi” e-postalarının daha gelişmiş bir versiyonudur. Şüphelilerin yirmi dokuzu Nijerya’da 42, ABD’de, diğerleri ise Kanada, Mauritius ve Polonya’da tutuklandı.

FBI’a göre, davaların bir kısmı, küresel suçlu grupların şirketlerini büyük ve küçük olan dolandırıcılığa maruz bıraktı. ABD Posta Denetim Servisi ile birlikte, Vatan Güvenliği ve Hazine bölümleri de iddia edilen sahtekarları aşağı çekmek için “Operasyon WireWire” da vardı.

Dallas’ta yaşayan Nijeryalı vatandaşlar Gloria Okolie ve Paul Aisosa,  suçlananlar arasındaydı. Gürcistan Güney Bölgesi’ndeki bir iddianame, çiftin bir emlak avukatına, Okolie’nin hesabına bağlanması için 246,000 dolarlık bir kredi talep eden sahte bir e-posta gönderdiğini iddia etti. Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, banka bu transfer talebinin sadece 116.000 dolarını dondurabildiğinden avukat 130.000 dolar kaybetti.

Büroya göre yetkililer yaklaşık 2.4 milyon dolar ele geçirdiler ve 14 milyon dolarlık hileli transferleri ele geçirdiler.

ABD Gizli Servis Müdürü Randolph Alles yaptığı açıklamada, “Siber alanın patlayıcı genişlemesi bizi bu tür araştırmaları yürütmek için yenilikçi yollar geliştirmeye zorlamasına rağmen, kanıtlanmış modelimiz aynı kalıyor” dedi. Kendisi için, FBI Direktörü Christopher Wray, büronun, dolandırıcılık şemaları üzerinde gelişmek için uluslararası ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Çevrimiçi sahtekarlık, internet kadar eskidir ve ABD yetkilileri, her yıl büyümesini engellemek için önemli kaynaklar ayırmaktadır. Bununla birlikte, bir suistimal suçu iddiası, potansiyel olarak kazançlı çalışmalarına olan istikrarlı bir talebi işaret ediyor.

Kaynak: CyberScoop

E-posta kullanırken dikkat! FBI üç kıtada 74 kişi tutukladı.
Değerlendir
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: İnternet