Bizimle iletişime geçin

Elon Musk: Güney Afrika’dan Uzaya uzanan yolculuk

Uzay

Elon Musk: Güney Afrika’dan Uzaya uzanan yolculuk

Elon Reeve Musk (28 Haziran 1971 doğumlu), 1999 yılında X.com’u (daha sonra PayPal oldu), 2002’de SpaceX’i ve 2003’te Tesla Motors’u kuran Güney Afrika kökenli Amerikalı bir girişimci ve işadamıdır. Elon Musk Elon Musk Elon Musk 

Musk, başlangıç ​​şirketi olan Comp2’yi Compaq Computers’ın bir bölümünü sattığı zaman milyonerliğini dünyaya duyurdu. Musk, Mayıs 2012’de, SpaceX‘in ilk ticari aracı Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderecek bir roket başlattığı manşetlerde yer aldı. Portföyünü 2016 yılında SolarCity satın alarak güçlendirdi ve Başkan Donald Trump yönetiminin ilk günlerinde danışmanlık rolü üstlenerek sektörün lideri olarak ayakta durmasını sağladı. Elon Musk Elon Musk Elon Musk 

Elon Musk’un Piyasa Değeri

Forbes’a göre, Aralık 2017 itibarıyla Elon Musk’ın net değeri 20,2 milyar dolar. 2002 yılında PayPal’ın satışıyla ilk milyarını kazandı; şirketi SpaceX 20 milyar dolardan fazla değer alıyor.

Eğitim

Elon Musk, 17 yaşındayken, 1989’da Kanada’nın Kraliçe Üniversitesine okumak için (güney Afrika ordusunda zorunlu hizmetlerden kaçınmak için) Kanada’ya taşındı. 1992’de Pennsylvania Üniversitesi’nde ekonomi ve fizik okumak için okuduğu üniversiteden ayrıldı. Ekonomi alanında lisans derecesiyle mezun oldu ve fizik alanında ikinci bir lisans derecesi aldı.

Pensilvenya’den ayrıldıktan sonra Elon Musk, enerji fiziğinde doktora yapmak için California’daki Stanford Üniversitesi’ne gitti. İnternet patlaması ile birlikte, ilk iki şirketi olan Zip2 Corporation’ı piyasaya sürmek için sadece iki gün sonra Stanford’dan ayrıldı. Bir çevrimiçi şehir rehberi olan Zip2, yakında The New York Times ve Chicago Tribune’un yeni web siteleri için içerik sağlayacaktı.

PayPal

1999 yılında Musk, çevrimiçi  finansal hizmetler / ödeme şirketi olan X.com’u kurdu. Bir sonraki yıl,  PayPal’ın bugünkü haline dönüşmüştür ve Ekim 2002’de PayPal, eBay tarafından hisse başına 1.5 milyar dolar olarak satın alınmıştır. Satıştan önce Musk, PayPal’ın yüzde 11 hissesine sahipti.

SpaceX’in kurucusu

Musk, 2002 yılında ticari uzay yolculuğu için uzay aracı inşa etme niyetiyle, üçüncü şirketi Space Exploration Technologies Corporation’ı veya SpaceX’i kurdu. 2008’e gelindiğinde, SpaceX iyi bir şekilde kurulmuş ve NASA şirketi, NASA’nın kendi uzay mekiği misyonlarının yerine geçecek bir yolculukta, Uluslararası Uzay İstasyonu için kargo taşımacılığını – gelecekte astronot taşımacılığı planlarıyla – idare etmek için sözleşme imzaladı.

Şahin 9 Roketler

22 Mayıs 2012’de, Musk ve SpaceX, şirket Falcon 9 roketini insansız bir kapsülle uzaya fırlattığında tarih yazdı.. Lansmandan Musk, “Kendimi çok şanslı hissediyorum.” dedi. Bizim için, Super Bowl’u kazanmak gibi.

Aralık 2013’te, Falcon 9, uyduyu yeryüzünün dönüşüyle ​​eşleşen bir yörüngeye kilitleneceği bir mesafeyi, coğrafi eşzamanlı aktarım yörüngesine başarıyla taşıdı. 2015 yılının Şubat ayında, SpaceX, Dünya’daki güç şebekelerini ve iletişim sistemlerini etkileyen güneşten kaynaklanan aşırı emisyonları gözlemlemeyi amaçlayan Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) uydusu ile donatılmış başka bir Falcon 9’u piyasaya sürdü.

Mart 2017’de, SpaceX, başarılı bir uçuş yolculuğunu ve daha uygun bir alan yolculuğu için kapıyı açan bir geliştirme olan yeniden kullanılabilir parçalardan yapılmış bir Falcon 9 roketinin inişini gördü. Şirketin yeni Block 5 Merlin motorunun test edilmesi sırasında meydana gelen patlamada Kasım 2017’de bir gerileme meydana geldi. SpaceX, kimsenin incinmediğini ve bu konunun, Falcon 9 roketlerinin gelecekteki nesillerine planlı bir şekilde yayılmasını engellemediğini bildirdi.

Şirket, güçlü Falcon Heavy roketinin başarılı test lansmanı ile Şubat 2018’de bir dönüm noktası daha geçirdi. Ek Falcon 9 güçlendiricilerle donatılmış olan Falcon Heavy, devasa yükleri yörüngeye taşıyacak ve potansiyel olarak derin uzay görevleri için bir gemi görevi görecek şekilde tasarlandı. Test lansmanı için Falcon Heavy’e, aracın güneş etrafındaki planlı yörüngesi için “epik bir görüntü sağlamak” üzere kameralarla donatılan Musk’ın kırmızı-kırmızı Tesla Roadster’ı yüklendi.

Elon Musk: Güney Afrika’dan Uzaya uzanan yolculuk
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir