Bizimle iletişime geçin

Elon Musk Los Angeles’ın altına inmekte kararlı!

Bilim

Elon Musk Los Angeles’ın altına inmekte kararlı!

Aralık 2016’da Elon Musk, Los Angeles’ın kötü şöhretli trafiğiyle, kişisel Tesla Model S’de muhtemelen sıkışmıştı. “Trafik beni deli ediyor” diye bir tweet atmıştı; “Bir tünel delme makinesi kuracağım ve kazmaya başlayacağım.”

Musk sözüne sadık kaldı ve Boring Şirketi’ni kurdu, eski bir tünel sondaj makinesi (TBM) satın aldı ve SpaceX fabrikasında kazı yaptı. Boring Şirketi şimdi LA’nın altında 2.7 mil daha uzun bir “süreç kanıtı” tüneli inşa etmek istiyor. Bu, Loop adlı şehir genelinde daha geniş bir ulaşım ağının omurgasını oluşturarak, insanları, bisikletleri ve istasyonları 150mph hıza kadar istasyondan istasyona taşıyan elektrikli “patenler” ile oluşturabilir. Los angeles’ın

Tek sorun Musk’un kendi Tesla’nın muhtemelen buna uymayacak olmasıdır. LA şehir görevlileriyle birlikte gönderilen 1600 sayfalık bir belge, tünellerin boyutlarını ve alabilecekleri araçların boyutlarını ve Tesla Model S veya Model X’i içermez.

Loop’un operasyonel varsayımlarını detaylandıran bir tablo, “D-segmentli araç en büyük boyut” diyor. D-segmentli arabalar, Avrupa bir Amerikan orta büyüklüğüne eşdeğer, genellikle 73in genişliğinde. Model S, 77’den daha fazla ve Model X daha geniştir. Orijinal Tesla Roadster bile çok geniş. Sadece Model 3 muhtemelen yeraltına sığabilecek.

Boring Şirketi, Guardian’a, Loop’un ilk odak noktasının insanları ve bisikletleri taşıyacağını, ancak binek otomobillerinin gelecekteki versiyonlarda seyahat edebileceği bir sınır olacağını kabul etti. Musk’ın yeraltı şebekesine yönelik planının önemli bir parçası, tünellerinin normal karayolu tünellerinden çok daha küçük olması ve böylece daha ucuz, daha kolay ve daha hızlı inşa edilmesidir.

Boring Şirketi, “süreç kanıtı” tünelini kazmaya başlamak için izin beklerken, Hawthorne’daki SpaceX kampüsündeki tünelde çalışmaya devam ediyor. Web sitesinde bulunan resimler ve videolar, büyük bir havalandırma kanalına sahip kısmen inşa edilmiş bir tünel göstermektedir. Bu tünel, iş sağlığı ve güvenliği için en az iki kez denetlenmiş olup, bu sırada yürüyüş yolları, vinçler ve korkuluklar içeren küçük çaplı ihlaller için başvurulmuştur. Şirket, ihlallerin hiçbirinin tünelin içinde meydana gelmediğini söylüyor.

Elon Musk Los Angeles’ın altına inmekte kararlı!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim