Bizimle iletişime geçin

Facebook evimize giriyor! Resmen aldılar…

Yazılım

Facebook evimize giriyor! Resmen aldılar…

Facebook evimize giriyor… Sosyal medya devi, cihazların mikrofonları sayesinde televizyon izleme alışkanlıklarını izleyen bir sistemin resmi olarak patentini aldı. Araştırmacılar, bu alınan sistemin çevredeki sesleri kaydedip insanların özel olarak konuşmalarını bile dinleyip kayıt alacağının endişesini taşıdığını belirtti.

Facebook evimize giriyor diyebiliriz artık… Dev şirket, insanlara ait cihazların mikrofonunu televizyondan yayınlayacak, insanların duyamadığı bir sinyal aracılığı ile uzak mesafeden bile açabilecek sistemin patentini almış oldu.

Çok özel bir ses ile ne izlediğimiz anlaşılabilecek!

Patenti almak için yapılan başvurudaki açıklamaya göre bu sistem, televizyon yayınlarına monte edilmiş ve insanlar tarafından duyulmayacak çok özel bir ses ile birlikte telefon, tablet ve akıllı cihazlardaki hoparlörlerde mikrofonu devreye aktif ederek “içeriğin çevre sesi”ni kaydedecek. Bu yapılan kayıt daha sonra televizyon için “Shazam” olarak söylenebilecek bir veri tabanında eşlemesi yapılarak Facebook’un insanların ne izlediğini ne izlemediğini anlamasını sağlayacak. Fakat Shazam’ın aksine bu sistem kişiler tarafından bireysel olarak yönetilmemesi yüzde yüz diyebiliriz.

Bu konumda tarihteki ilk patent oldu!

Bu yeni patent, ilk olarak New York Times tarafınca televizyonda kimlerin, hangi programları, ne kadar vakitle izlediğini haberdar olmak için kullanılacak yepyeni bir teknoloji olarak tanımlandırıldı. Aynı tarz sistemin daha sonra bir ailenin televizyon izleme şekillerinin çizilmesi sonucu reklamcılık sektörü içinde yararlı olabileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar korkuyor!

Güvenlik şirketlerinde çalışan araştırmacılar ve uzmanlar, bu alınan sistemin çevredeki sesleri kaydederken kişilerin  bireysel sohbetlerini de onların bilgisi ve izni dahi olmadan takip edebileceği için korktuklarını söyledi.

Bu tarz bir sistem dev şirkete insanların gerçek dünyasındaki sosyal çevrelerini de tanıtabileceği için insan ilişkilerinin algılanmasını mevzusunda da yardımcı olabilir, kim bilir…

Facebook ise dönen haberler üzerine bu alınan patentin çok önemli olmadığını, yakın gelecekte kullanılmayacağını gecikmeden açıkladı.

Dev şirket Facebook’un Fikri Mülkiyet Bölümü Başkanı Allen Lo: “Diğer rakip şirketlerin saldırısını ve hamlelerini engellemek adına patent almak oldukça yapılan bir durumdur. Bu sebeple patentler sürekli, bu işin doğası gereği kurgulaştırılabilecek ve rakip şirketler tarafından engellenebilecek, geleceği düşünmek adına teknolojilere odaklanır” söylemlerinde bulundu.

Facebook evimize giriyor! Resmen aldılar…
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yazılım