Bizimle iletişime geçin

Facebook uygulaması, 120 milyon insanın bilgilerini çaldı!

İnternet

Facebook uygulaması, 120 milyon insanın bilgilerini çaldı!

Facebook uygulaması, 120 milyon insanın bilgilerini çaldı. O uygulamanın adı NameTests olduğu ve Facebook’taki açık yüzünden uygulamayı kullananların bilgilerinin çalındığı öğrenildi.

Facebook uygulaması, 120 milyon insanın bilgilerini nasıl çalar demeyin, çalıyor… TechCrunch sitesinin yaptığı özel haberin ayrıntılarına göre NameTests isimli uygulama 120 milyon Facebook’u kullanan kişinin kişisel bilgilerini sızdırdığı açıklandı. Firma, Facebook üstünden “Hangi Disney prensesi sizsiniz?” gibisinden ilgi çeken popülaritesi yüksek testler hazırlayıp yaklaşık olarak 120 milyon kişiye ulaştı.

NameTests uygulamasından görüntü.

Açıklanan habere göre, sınavların isimleri, doğum tarihleri, fotoğraflar ve arkadaş listesindeki kişiler gibi Facebook bilgilerinin nasıl toplandığını ve bunların çok kötü amaçlı 3. şahıslarca basitçe ele geçirilebilecek bir JavaScript programında görüntülediklerini anlatıyor.

Haberin sahibi Inti De Ceukelaire isimli gazeteci, haber ile ilgili Facebook yöneticilerine birden fazla kez ulaşmaya çalıştığını ve firmanın kendisine sorunun çözüleceğini dair söz verdiğini söyledi. Bay Ceukelaire bu hatayı fark ettikten birkaç ay sonra Haziran’da, NameTests’in bu bilgi sızıntısını yok etmek için kullanıcı verilerinin sisteme bağlanması yönünde değişikliğe gittiğini söyledi.

Kullanıcıların kişisel verilerinin, üçüncü kişiselere mecbur kaldığı ve suistimal edilmediğine dair bir kanıt olmadığı öğrenildi. Facebook ise problemi Veri Güvenliği Ödül programı sayesinde ele alıp incelediğini söylüyor. Yapılan basın bildirisinde,”Gazeteci, Facebook bilgilerini içeren raporları teşvik amaçlı olması için Nisan ayı ile birlikte başlattığımız Veri Güvenliği Ödül programımızda konuyu bizim tarafımıza bildirdi. Haziran ayı ile birlikte tamamlanan web sitelerindeki güvenlik açığını tamamen giderebilmek için nametests.com ile konuştuk ve sorunu ortadan tamamen kaldırdık” ifadelerine yer verdi.

Facebook, Mart ayında Cambridge Analytica skandalı ortaya çıktığında kullanıcı verilerinin kötüye kullanımının tespiti için kendi sitesindeki uygulamalarını denetleyeceğini ve Mayıs’taki bu soruşturma kapsamında 200’den fazla uygulamayı kaldırdığını söylemişti. Dikkatsizlik sonucu ortaya çıkan bir sızıntı gibi görünen NameTests’in, kullanıcı verilerinin kötüye kullandığını düşünülmedi ayrıca ifade edildi ancak yinede insanlar tedirgin diyebiliriz. Ne olup ne biteceğini merakla bekliyoruz.

Facebook uygulaması, 120 milyon insanın bilgilerini çaldı!
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir