Bizimle iletişime geçin

Gelecek hakkındaki düşüncelerimiz hakkında neler yapıyoruz?

Bilim

Gelecek hakkındaki düşüncelerimiz hakkında neler yapıyoruz?

Gelecek hakkındaki düşüncelerimiz hakkında neler yapıyoruz? Harekete geçmek yerine yerimizde oturup sadece plan mı yapıyoruz?

İnsanlar, Psikolojik Bilimler Derneği’nin bir dergi olan Psikoloji Biliminde yayınlanan bir dizi araştırmanın bulgularına göre, diğerlerinin zaman içinde kendi bakış açılarına yaklaşacaklarına inanmaktadır. Bulgular, bu “olumlu bir geleceğe inancın”, çeşitli bağlamlar ve kültürler arasında yer aldığını, bugün ortaya çıkan siyasi kutuplaşmanın bazı nedenleri ve sonuçlarına ışık tuttuğunu göstermektedir.

Harvard Kennedy Okulu’ndan davranış bilimci Todd Rogers, araştırmaya önderlik eden yazar, “Partizanların çoğu zaman onların doğruluğunun açıklığını görmeye gelmelerinin çok doğru olduğuna inanıyorlar” diyor. “İronik olarak, bulgularımız olumlu bir gelecekte bu inancın, insanların geleceğinin gerçeğe dönüşmesini sağlamak için harekete geçme olasılığını azaltabileceğini göstermektedir.”

Altı ilgili çalışmada, Rogers ve meslektaşları Don A. Moore (UC Berkeley Haas School of Business) ve Michael I. Norton (Harvard Business School), inancın neden ortaya çıktığını ve bazılarının ne kadar yaygın olduğuna dair inancın ne kadar yaygın olduğunu keşfettiler.

Bir çevrimiçi çalışmada, araştırmacılar 254 katılımcıdan dokuz konu hakkındaki görüşlerini bildirmelerini istedi.

kürtaj, eşcinsel evlilik, iklim değişikliği, ideoloji, parti bağlantısı, Başkan Trump, soda, Ulusal Basketbol Birliği ve telefon tercihleri. Katılımcılar aynı zamanda başkalarının da aynı konulardaki görüşlerinin şimdiki ve gelecek arasında nasıl değişeceğini düşündüklerini bildirdi. Dokuz konu için, katılımcıların kendi mevcut inançları, diğerlerinin gelecek inançlarının nasıl değişeceğine dair tahminleriyle ilişkilendirilmiştir. Örneğin, kürtaj için daha kolay erişimi destekleyen katılımcıların% 91’i, daha fazla insanın, kürtajla daha kolay erişime destek verenlerin yalnızca% 47’si ile karşılaştırıldığında, gelecekte kürtaj için daha kolay erişimi destekleyeceğini öngörmüştür.

Çin, Japonya, Hollanda ve Birleşik Krallık’taki 800’den fazla insandan elde edilen veriler, olumlu bir geleceğe olan inancın kültürler arası bir fenomen olduğunu ve ek bulgular, önyargılı inancın iyimserlik ve diğer iyimserliklerden ayrı olduğunu ortaya koymuştur. İnsanların inançlarının şimdiki ile gelecek arasında nasıl değişeceğine dair doğru tahminlerde bulunma konusunda bir teşvik verildiğinde bile, diğerlerinin tutumlarının zaman içinde kendi mevcut inançlarına göre düşecek şekilde değişeceğine inanmaya eğilimlidirler.

Önemli olarak, saha deneyi verileri, olumlu bir geleceğe inanmanın, insanların buradaki ve şimdi davranışlarını etkileyebileceğini göstermektedir. Demokratik Valiler Derneği ile birlikte çalışan Rogers ve meslektaşları, 660.000’den fazla destekçiye iki çeşit para toplama e-postası gönderdi. Konunun, yakın bir yarışta peşinde koştuğunu ileri süren bir mesajla karşılaştırıldığında, bir Demokratın yakın bir şekilde tartışmalı bir yarışta liderliğe sahip olduğunu göstermesi halinde, e-postaları açması daha az muhtemeldir. E-postayı açanlardan, Demokrat’ın ardında olduğu ortaya çıktıkça, Demokrat’ın liderliğe sahip olduğu ortaya çıktığında, insanların bağış bağlantısını tıklamaları ve bağış yapmaları daha az olasıydı.

Rogers, “Bunun benim için en ilginç yanı, ne kadar güçlü olduğudur. “Bu bulgular paterni, beklenmedik bir şekilde çeşitli tercihler, görüşler ve inançlar için ortaya çıkıyor ve kültürler arasında ortaya çıkıyor. İnsanlar önyargılı olarak, diğerlerinin mevcut tercihleri, görüşleri ve inançlarıyla uyum içinde değişeceklerine inanıyorlar.”

Araştırmacılara göre, bu önyargı, kötü bir işte kalmaktan veya gelecekteki muhalefeti belirli bir siyasi görüşe göre değerlendirmekten kaçınmaktan ziyade, bir dizi davranışsal olayı açıklamaya yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170803145643.html

Gelecek hakkındaki düşüncelerimiz hakkında neler yapıyoruz?
5 (100%) 1 oy
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim