Bizimle iletişime geçin

Google herkesi yönlendirebileceği bir gelecek istemiş!

Bilim

Google herkesi yönlendirebileceği bir gelecek istemiş!

İngiltere’nin önemli gazetesi The Times, Google’ın X adındaki gizli araştırma ekibi tarafından 2016 yılının başında hazırlanan sekiz dakikalık bir videonun şirket dışına sızdığını açıkladı.

Gazetede bugün (Salı) yer alan habere göre, “Google, kişilerin davranışlarını manipüle etmek ve tüm canlıların faydasına olacak bilgiler elde etmek için bireyler hakkında topladığı dev büyüklüğündeki verileri kullandığı bir gelecek hayal ediyor.” denildi.

Haberin devamında ise sekiz dakikalık videoda şirketin elindeki tüm verilerin “bir kayıt defteri” olarak saklandığını ve bunların pasiflikten çıkarılarak, insanların eylemlerini şirketlerin “değerlerine” uygun bir halde etki edebileceği düşünülüyor.

Haber şöyle devam etti, “Şirketin bir insan hakkında yeterli bir bilgiye sahip olmadığı durumlarda da algoritmasının bu kişiye hakkında bilgi toplamak için uygun bir ürün ortaya çıkarması tahmin ediliyor.” denildi.

Şirket ise videonun şuan için ya da gelecek için herhangi bir plan olmadığını ve tamamı ile “bir düşünme deneyi” olduğunu açıkladı.

Ancak araştırmacılar, bu videoda öngörülene benzeyen bir geleceğin olasılığının imkan dahilinde olduğu söyleniyor.

The Times gazetesi, şirketin aralarında “kullanıcı davranışındaki potansiyel hatayı ve meyilliği anlayıp düzelten” bir teknoloji de dahil ederek yaptığı patent başvurularında benzer fikirlerin yer aldığının altını çizdi.
Sizce Google bu durumda ciddi mi yoksa cidden bir düşünme deneyi mi? Yoksa The Times ve araştırmacılar haklı mı? Bizi nasıl bir gelecek bekliyor? Açıkçası araştırmacılarında dediği gibi teknoloji çağına girmişken olmayacak bir durum değil. Şuan internet gücü Google’ın elindeyken her şeyi bekleyebiliriz çünkü veri kaydetmede güvenirlik verse de ileride ne yapacağı meçhul.
Ayrıca Facebook gibi bir medyanın yargılandığı bir ortamda Google için atılan bunca iddiadan sonra sessiz kalınır mı, bu da bizce soru işareti. Ancak görülen o ki bu tür haberler İngiltere’yi sardı. Haberin en ufak gerçekçiliği yakalandığı takdirde Google’ın başı derde girebilir. Zaman her şeyin ilacı tabi ki. Şirketin neler karıştırdığını göreceğiz. Umarız Google masumca hareket ediyordur. Yani İnşallah. 🙂
Yorumlarınız bizim için önemli. Lütfen yorum yapmayı, sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Google herkesi yönlendirebileceği bir gelecek istemiş!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim