Bizimle iletişime geçin

Google I/O 2018’de 10 yenilik tanıtıldı!

Yapay Zeka

Google I/O 2018’de 10 yenilik tanıtıldı!

Google’ın dün düzenlediği geliştirici etkinliğinde tanıtılan, başta yeni Android sürümü Android P olmak üzere, tanıtılan 10 yeniliği sizin için hazırladık!

Google’ın yeniliklerini ziyaretçilerine sunduğu I/O 2018 dün akşam sona erdi. Google CEO’su Sundar Pichai’nin önderliğinde başlayan etkinlikte yenilikleri görme fırsatı bulduk. İşte o yenilikler… Google I/O 2018

1. Android P

Gezinti çubuğuyla vedalaşın, telefonumuzu ne kadar süre aktif kullandığımızı gösteren Dashboard’a merhaba deyin. Görünümü yenilenen işletim sistemiyle etkileşim, artık iPhone X’tekine benzer hareketlerle gerçekleşiyor.

Dashboard, telefonda ne kadar süreyle vakit geçirdiğinizi, telefonun kilidini kaç kez açıp kapattığınızı, kaç bildirim aldığınızı gösteren bir uygulama. Bu uygulamanın amacının gerçek hayattan kopmamanızı, telefona bağlı olmamanızı sağlamak.

Bu yaz gelecek güncelleme ile tamamen hayata geçecek olan Android P’nin beta sürümü, bugün Google, Essential, Sony, Nokia gibi bazı markaların belirli mobilleri için yayınlandı.

 

2. Google Duplex

Etkinlikte yapılan konuşmanın en kulağa hoş gelen anlarından biri ise Google Assistant’ın bir kuaförü -berberi- arayıp randevu talep etmesinin ses kaydının dinletilmesiydi. İki farklı kişinin karşı karşıya muhabbet ettiğini duyar gibiydik, ancak konuşanlar, Google Assistant’lardan başka birisi değildi.

 

3. Asistanın yeni sesleri olacak!

Google’ın sanal asistanının ses fazlalığı çok yakında artacak. Asistan, kulağımıza doğal gelen, bizi rahatsız etmeyecek altı yeni ses tipiyle çeşitlenecek. En güzel haber ise yıl sonunda asistan Türkçe’ye sahip olacak.

 

4. Asistanlı Smart Display’ler geliyor!

Amazon Echo Show yaz vakti karşısında güçlü bir rakip bulacak. Google, Assistant’ı içeren Smart Display’lerin kullanıcılara sunulması Temmuz ayında başlanacağını duyurdu.

 

5. Gmail artık bizim için E-posta yazabilecek düzeye geldi!

Smart Compose, yapay zeka desteğiyle mail yazarken cümlelerimizi tamamlamak için tahminde bulunacak. Google bu konuda neredeyse kesin sonuçlar alacağından emin. Smart Compose, Gmail kullanıcılarına önümüzdeki haftalar içinde gelecek. G Suite kullanıcıları biraz daha beklemesi gerekecek.

 

6. Google Maps’ta kişiye özel özellik!

Harita’ya eklenen “Sizin -senin- İçin” özelliği, yakındaki yeni ve başkalarının beğendiği yemek yerlerini keşfetmenizi sağlayacak. Bunun yanında restaurant işletmeleri, Google Maps’e kendileri hakkındaki bilgi ve haberleri koyabilecekler.

 

7. Harita arıtılmış gerçeklik desteği ile karşınızda olacak!

Yolda yürüdüğünüzde tarifi almak isterken başkasına sormak yerine Google Maps size eski göre mükemmel bir özellik sunacak. Kamerayı yolunuzu gösterdiğinizde artırılmış gerçeklik desteği ile gitmek istediğiniz konumu rahatça bulabileceksiniz.

 

8. Google Photos eskiye göre efsane akıllı

Google Photos, canlıları arka plandan tamamen öne çıkarma, renkleri daha çok ön plana sokma ve arka planı siyah beyaz yapma gibi işlemler yapabiliyor. Üstelik çok eski fotoğraflarınızı da aynı canlılıkta renklendirmeniz artık mümkün olacak. Makine öğrenimi özelliği sayesinde fotoğrafta bir arkadaşınız varsa hemen algılanacak ve size etiketlenip paylaşılsın mı diye sorulacak.

 

9. Google News’da yapay zekayı göreceğiz

Problemleri tamamen çözülen ve bu sefer büyük bir ciddilikle karşımıza çıkacak olan Google News, artık desteğini yapay zekadan alacak. Bu Uygulama, size aynı haberin farklı kaynaklardaki hangi sürümleri olduğunu gösterecek.

 

10. Google Lens ile metin kopyalayabileceksiniz!

Google aslında bunu daha önceden bizlere göstermişti. Kamerayı örneğin bir kitaba tutuyorsunuz ve oradaki metini kopyalayabiliyorsunuz ancak çok hatalı kopyalama olabiliyordu. Google hata oranını aza indirdiğini belirterek bunu telefonda herhangi bir metin düzenleme kutusuna yapıştırabileceğimizi söylüyor. Merakla bekliyoruz.

Google I/O 2018’de 10 yenilik tanıtıldı!
5 (100%) 3 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir