Bizimle iletişime geçin

Google ile antik eserlere 3 boyutlu ziyaret!

İnternet

Google ile antik eserlere 3 boyutlu ziyaret!

Google’ın CyArk ortaklığındaki yeni projesinde artık gitmeye fırsat bulamadığınız ya da gidip de göremediğiniz 18 ülkedeki yapıtları artık 3 boyutlu şekilde görebileceksiniz. Google ile antik eserlere 3 boyutlu ziyaret

Dünyadaki antik eserler, doğal afetler, turizm ve savaş tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Bu durum, Ben Kacyra’nın aklına, antik anıtları tarayarak dijital ortama kaydetme fikrini getirdi. Bu vesileyle CyArk ekibi, kar amacı gütmeyen CyArk’ı kurdu.

Peki CyArk nedir?

CyArk, gelecek nesiller için miras alanlarının mevcut olmasını sağlamak için 2003 yılında kurulmuştur. CyArk, doğal afetler nedeniyle kaybolmadan, insan saldırganlığı tarafından tahrip edilmeden veya harap edilmeden önce, dünya kültür mirası sitelerinin ücretsiz, 3D çevrimiçi kütüphanesini oluşturmak için yeni teknolojileri kullanma misyonuyla kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak faaliyet göstermektedir.

Google bu CyArk’ı nereden buldu? Niye ortak hareket ediyor?

Lazer tarama, fotogrametri, drone görüntüleme ve yapılandırılmış ışık taraması yardımıyla CyArk ekibi, Myanmar’daki Ananda Ok Kyaung Tapınağı, Suriye’deki Alemem Sarayı ve Meksika’daki Chichen Itza gibi yapıların ayrıntılı, dijital 3D görüntülerini geliştiriyor. Bu durumu keşfeden Google ekibi, bunu sanat ve kültür platformuna sunuyor.

2016 yılında, bir deprem Myanmar’ın antik tapınaklarına zarar verdi. Ancak CyArk, depremden önce hem içeride hem de dışarıdaki bazı yapıları taradığından ve fotoğrafladığından, hasarlı tapınakların doğru 3D modellerini oluşturabildi. Artık bu görüntüler telefon, bilgisayar ve VR aracılığıyla da görüntülenebilir durumda. Ayrıca Cyark verileri, restorasyon çalışmalarında da kullanılıyor.

Kaynak: https://www.engadget.com/2018/04/16/google-access-virtual-3d-models-ancient-monuments/

Google ile antik eserlere 3 boyutlu ziyaret!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir