Bizimle iletişime geçin

İnternet tarayıcıları, Facebook profillerini yaydı!

İnternet

İnternet tarayıcıları, Facebook profillerini yaydı!

Cambridge Analytica skandalı ile birlikte çok zor zamanlar geçiren Facebook, şimdide internet tarayıcılarındaki açık sebebiyle başını ağrıttı!

Sıkça kullanılan isimleri yabancı gelmeyen Firefox ve Chrome isimli internet tarayıcılarındaki önemli bir açık nedeniyle, zararlı olduğu düşünülen üçüncü parti sitelerinin Facebook profillerinden bilgileri ve fotoğrafları çaldığı öğrenildi. İşin tuhaf yanı ise, bu zararı olan açığın 2016 yılında tanıtıma sunulan standart bir web özelliğinden kaynaklı olması…

Açıklanan güvenlik açığının yan kanal saldırısı olarak nitelendirildiği söyleniyor. Yazılımların açığından kaynaklı olmayan bu saldırı, yazılımın üzerinde çalıştığı sisteme ait böylesine ciddi bir güvenlik sorununu ortaya çıkarıyor. Bilen bilir… 2016 yılında CSS standardı için mix-blend mode adında yepyeni bir özellik duyurulmuştu. Bu özellik yüzünden Facebook sitesindeki her görseli pikselleri halinde üçüncü parti sitelere çaldırdığı görülüyor.

Bu problem direkt olarak Facebook sayfalarından resim ya da yazı çıkarmıyor. Bunun yerine, her bir pikseli ince ayrıtntısına kadar analiz edebiliyor. Yazı halinde isimler ile mesajlar gibi kelimelerin tam anlaşılır olabilmesi için optik karakter sistemi kullanıldığı söyleniyor. Bu olay size anlatınca uzun görünebilir ancak bu işlemleri yapabilmek yalnızca 20 saniye sürdüğünü söyleyebiliriz.

Dario Weißer and Ruslan Habalov isimli güvenlik araştırmacıları konuyla ilgili olarak Mozilla ve Google’ı haberdar ettiklerini ama bu tarayıcıları kullananların 2016 ile 2017 senesi sonuna kadar güvenliksiz kaldığını açıkladı. Internet Explorer, Yandex gibi tarayıcıların bu hatadan etkilenmediği söylendi.

İnternet tarayıcıları, Facebook profillerini yaydı!
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: İnternet