Bizimle iletişime geçin

Kan bağışıyla milyonlarca çocuğu kurtaran adam!

Bilim

Kan bağışıyla milyonlarca çocuğu kurtaran adam!

Sydney Morning Herald’in bildirdiğine göre, James Harrison, 81, 173 ve son kan bağışını Cuma günü yaptı – 60 yıllık bir bağış hattının sonunda, 2.4 milyon bebeğin hayatını kurtardı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, “altın kolu olan adam” olarak biliniyor.

Kan bağışıyla binlerce çocuğu kurtaran  Herald : “Bu benim için üzücü bir gün” ve “Uzun vadenin sonu.” dedi.

Harrison’un hikayesini bu kadar kayda değer kılan çok sayıda bağış değil. Onun kan plazması, bebekler için hayat kurtaran bir ilaç yapmak için kullanılan alışılmadık derecede yüksek bir antikor seviyesi içeriyor!

İşte nasıl çalışıyor.

Harrison kanı Rh uyumsuzluğu olan kadınlara ve doğmamış bebeklere yardımcı olabilir.
“Rh” Rh faktörüne – kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki bir proteine karşılık gelir. Rh faktörü olan insanlar Rh-pozitiftir ve Rh negatif, ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI) olmayan insanlar açıklar.

Bir anne Rh-negatif ise ve onun doğmamış bebeği Rh-pozitif ise, Rh uyumsuzluğu vardır – ve bu bir problem olabilir.

Hamilelik sırasında, bebeğin kanının bir kısmı annenin kan dolaşımına girebilir. Bir anne ve bebeğin Rh uyumsuzluğu varsa, annenin vücudu, yabancı istilacıları gibi bebeğin kan hücrelerine tepki göstererek, onlara saldırmak ve yok etmek için antikorlar oluşturur.
Bir kadının ilk hamileliğinde bu genellikle bir problem değildir, çünkü bebek anne bu antikorları geliştirmeden önce doğar.

Fakat antikorlar bir annenin vücuduna yapışır – ve eğer bir başka Rh pozitif bebekle tekrar hamile kalırsa, Stanford Çocuk Sağlığı’na göre yenidoğanın (HDN) hemolitik hastalığı ortaya çıkabilir. HDN’nin korkunç komplikasyonları anemi, sarılık, kalp yetmezliği, beyin hasarı ve hatta ölüm içerebilir.

Harrison bir çocukluk ameliyatından sonra bağış yapmaktan ilham aldı.

14 yaşındayken Harrison, Avustralya Kızıl Haçı Kan Servisi web sitesinin yayınladığı bir açıklamaya göre hayatını kurtaran kan naklini alan büyük bir göğüs ameliyatı geçirdi. Kendisi bir kan bağışçısı olmaya yemin etti ve yeterince yaşlı olduğu anda başladı. On yıldan fazla kan bağışından sonra, eşsiz antikorları keşfedildi ve bunun yerine plazma bağışına geçti.

Örgüt, 1976’dan beri Harrison’ın kanının Rh-negatif Avustralyalı kadınlara verilen 3 milyondan fazla enjeksiyonda kullanıldığını söylüyor. Sydney Morning Herald, Avustralya doğumlarıyla ilgili verileri, enjeksiyonları yapan nüfusun yüzdesini ve HDN’den ölüm riskini analiz ederek, Avustralya Kızılhaçı Kan Hizmetinin bağışlarının 2,4 milyon bebeği kurtardığını belirledi.

Şimdi, Avustralya Kızılhaç Kan Servisi, Harrison’ın bağışçıların yaş sınırını geçtiğinden beri Sydney Morning Herald raporuna göre bağışlarını bitirmesi gerektiğine hükmetti.

Ama eğer Harrison yolunda olsaydı, hala daha fazla bağışta bulunmak için altın kolunu teklif ederdi.

“Bana izin verirse devam etmeyi sürdürürüm” dedi Herald.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/james-harrison-last-blood-donation-saved-two-million-babies-2018-5

Kan bağışıyla milyonlarca çocuğu kurtaran adam!
5 (100%) 1 oy
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim