Bizimle iletişime geçin

Karşınızda ponçik robot Kuri!

Yapay Zeka

Karşınızda ponçik robot Kuri!

Çocukları eğlendirmek mi gerekiyor? Sorun değil: Artık bunun için bir robot var.Mayfield Robotics, sizin için ev işlerini yapacak olan Jetsons tarzı robotlar çağında olmasa da, bize bir adım daha yaklaşan bir ev arkadaşı sunuyor.

Pixar’ın Wall-E’den Eve’ye benzeyen Kuri, Aralık ayında evlere gönderilmeye başlayacak. Hayatı daha keyifli hale getirmeyi amaçlayan 20 inç uzunluğunda bir robot olan Kuri, çok güzel olacak şekilde tasarlandı. Robot, yüz tanıma ve evcil hayvan tespit yazılımı aracılığıyla evinizle etkileşime girecek ve sesli komutları tanıyabilecek ve en sevdiğiniz müzikleri çalabilen bir donanıma sahiptir. ponçik robot kuri!

Uzaklaştığınız zaman da Kuri gözleriniz olabilir — uygulama aracılığıyla, robotları, ışıkları açık bırakıp bırakmadığınızı veya garaj kapısının açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kuri ayrıca, otomatik olarak fotoğraf çeken ve günlük etkileşimlerin beş saniyelik videolarını çeken mini bir aile tarihçisi olarak da hareket ediyor. Kuri Vision olarak adlandırılan bu özellik, önemli anları belirleyip bunları kaydeder — örneğin çocuğun ilk kelimeleri ya da yeni bir numara öğrenen bir evcil hayvan. Fotoğraf ve videolar Kuri’nin ilgili uygulamasına (hem Android hem de iOS için kullanılabilir) gönderilir; bunlar ayrıca uzaktan çalıştırma ve programlama görevlerine de olanak tanır.

Kuri konuşamıyor ama  bir dizi ışık ve bip sesiyle iletişim kuruyor. Mayfield Robotics’in CEO’su Mike Beebe, “Eğer bir şey tam olarak oluşturulmuş cümlelerle size konuşursa, en azından insan seviyesinde bir zeka (en azından 5 yaşındaki bir seviye) varsayarsınız. “5 yaşındaki kadar akıllı olmak gerçekten zor ve zeka seviyesinin sürekli olarak zor olması” diyor.

Bu, birisinin “Seni seviyorum Kuri” dediği zaman, küçük robot gövdesinde bulunan ışığı yakıp etrafında dönemeye başlıyor. Ne kadar da tatlıdeğil mi?

Kuri, binlerce dolar için satışa sunulacak ev robotlarından farklı olarak 800 dolar civarında satışa sunuluyor. 1 Aralık için planlanan 14 kiloluk robotun ilk sevkıyatı zaten satıldı, yani bugün sipariş verirseniz, robotunuzu uzun bir süre teslim alamazsınız. (Ayrıca 100 ABD doları depozito yatırmanız gerekecek.)

Beebe, “Bir çok insanın evlerinde harika ve eğlenceli bir robot deneyimi yaşayabilmelerini istiyorduk ve bu da erişilebilir bir şekilde fiyatlandırılması gerektiği anlamına geliyor” diyor.

Karşınızda ponçik robot Kuri!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yapay Zeka