Bizimle iletişime geçin

Kedilere diyet yaptırırken dikkat edilecek hususlar!

Bilim

Kedilere diyet yaptırırken dikkat edilecek hususlar!

Kedilere diyet yaptırmak ne kadar güç olabilir ki? Evcil kedi sahiplerinin kedilerine diyet yaptırırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır!

Kedilere diyet nasıl yapılmamalıdır? Yabani kediler bildiğimiz üzere çiğ etle beslenirler, ancak araştırmalara göre evcil hayvanlar için sözde “ham” bir diyet, parazitler ve bakterilere maruz kalma risklerini taşır. Dahası, bir evcil hayvanın çiğ diyeti de insanları bu enfeksiyonlar için risk altına sokabilir.

Hollanda’da son zamanlarda yapılan bir çalışmaya göre, çiğ et, organ veya etli kemik içeren evcil hayvan yiyeceklerinin ve Toksoplazma ve tenyaların yanı sıra Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Brucella suis ve Salmonella gibi parazitleri içerdiği görülmüştür.  Araştırmacılar, bu patojenlerin evcil hayvan gıdaları yoluyla evlere sokulmasının, insanları da zehirleyebileceği gözlemlenmiştir.

Kedi diyeti kedinizin sağlığı için önemlidir!

Hayvanlarını çiğ et temelli bir diyetle beslemeyi tercih eden evcil hayvan sahipleri, kakasını veya kedigillerini daha sağlıklı bir seçenek sunduğunu düşünebilirler. Ancak hiçbir araştırma bu diyetlerin sağlık yararı sağladığını göstermemektedir – eğer bir şey varsa, önceki araştırmalar bunun tersinin doğru olduğunu belgelemiştir, bilim adamları bu çalışmada açıklamıştır. Çalışmaya göre, çiğ et temelli bir diyetle beslenmesi köpeklerde gastroenterite ve ishale ve kedilerde ölümcül tipte bir Salmonella enfeksiyonuna yol açabiliyor.

Önceki bulgular ayrıca, çiğ et temelli bir diyetle, özellikle genç hayvanlarda sağlık sorunlarına yol açabilecek önemli besinlerden yoksun olabileceğini belirtmektedir. Bilim adamları tarafından bildirilen bu diyetler, hipertiroidizmi geliştiren evcil hayvanlara (aşırı aktif tiroid bezi) katkıda bulunmuş ve kırık dişler ve bağırsak delinmesi gibi yaralanmalara neden olmuştur.

Kedilere diyet yaptırırken dikkat edilecek hususlar!
Değerlendir
Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim