Bizimle iletişime geçin

Kokaini tek nefeste tespit edecek çip üretildi

Bilim

Kokaini tek nefeste tespit edecek çip üretildi

ABD’deki araştırmacılar kokaini dakikalar içinde tespit edebilecek bir nefes analiz çipi ürettiklerini duyurdu. Araştırmacılar, bir sandviç ekmeğine benzeyen çipin yüzeyine kokain parçaları denk geldiğinde ışığın dağıldığını ve çipin kokaini algıladığını söyledi.

Araştırmayı yürüten takım, bu çipi kullanarak bir kişinin kokain kullanıp kullanmadığını dakikalar içinde tespit edebilecek taşınır bir ‘kokainmetre’ ortaya çıkarılacağından emin. Geliştirilen çip nefesin dışında kan, idrar ve tükürük örneklerini de bakabiliyor. Çipin en büyük avantajı, önceki pahalı icatların aksine yalnızca birkaç kuruş maliyetle üretiliyor olması.

Bu olayla heyecanlandığını belirten İngiltere’deki Yol Güvenliği Derneği Brake’ten Joshu Harris, “Bu teknoloji sayesinde yollarda kokain kullanan biri olup olmadığı hızla anlayabileceğiz” dedi ve ekledi: “Uyuşturucular yollarda her geçen gün büyüyen bir göz korkutucu bir olay: 2016’da ölümlü kazaların malesef 81’i uyuşturucudan dolayı.”

Bu olaya benzeyen bir teknik olan yüzeyde zenginleştirilmiş Raman spektroskopisi ile kokain kullanımını algılamak net ama bu teknik için gereken araçların üretiminin maliyeti fazla. New York’taki Buffalo Universitesi’nden araştırmacı Nan Zhang, “Bizim geliştirdiğimiz yöntemde çipi ince cam tabakaların üzerinde çıkardık” dedi.

Geliştiricilerin, bir sandviçe benzettikleri çipin yüzeyine kokain parçaları denk geldiğinde ışığın ayrıldığı ve çipin kokaini doğruca algılandığı söylendi. Çipin son kullanma tarihinin ise 12 aydan uzun olduğu gelen bilgiler arasında.

Geliştiricilerin bir sonraki amacı, çipin içinde yer aldığı taşınabilir bir kokain tespit cihazı icat etmek. Çipin esrar tespitinde de kullanılması düşünülüyor.

Kokaini tek nefeste tespit edecek çip üretildi
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim