Bizimle iletişime geçin

Kripto para nedir? Bitcoin sistemi nasıl çalışır?

Kripto Para

Kripto para nedir? Bitcoin sistemi nasıl çalışır?

Kripto Para Nedir? Bitcoin sistemi nasıl çalışır?

Kripto para birimi, güvenlik için kriptografi kullanan dijital veya sanal bir para birimidir. Bu güvenlik özelliği nedeniyle kripto paraların taklit edilmesi zordur.

Kripto para biriminin tanımlayıcı bir özelliği ve tartışmasız olarak en cazip cazibesi organik yapısıdır; herhangi bir merkezi otorite tarafından verilmez, teorik olarak devlet müdahalesine veya manipülasyonuna karşı bağışıklık kazandırır.

Kripto para birimi, güvenlik için kriptografi kullanan dijital

Bitcoin

Bitcoin, tüm kripto para birimleri gibi, uzmanların neredeyse imkansız olduğunu düşündükleri işlemleri güvenli hale getiren bir Blockchain adı verilen teknolojiye dayanır. Ve işlemler garanti edildiğinden, doğrulama işlemlerinin maliyeti bir merkez bankasından daha azdır, ancak, kuşkusuz, Bitcoin işlemlerini doğrulama maliyetinin oldukça pahalı hale gelmiştir.

Kripto döviz işlemleri doğrudan bankalar yerine bireyler arasında gerçekleşir. Bir kişi bir kripto para birimi kullanarak bir işlem yaptığında – örneğin, bir başkasına Bitcoin göndermek için kripto cüzdanında saklanan fonları kullanarak – işlem bir Blockchain olarak adlandırılan bir dijital deftere kaydedilir. Her kripto para biriminin kendi Blockchain’i vardır ve büyük bir ağda karmaşık matematik yapan bilgisayarlar bunu korur.

Kullanıcılar bir kripto para birimini kullanarak belirli sayıda işlem yaptıklarında, bilgisayarlar bu işlemleri bir “blok” olarak gruplandırır. Bir blok göndermek, blockchain‘e işlem eklemek ve parasal bir ödül kazanmak için bir bilgisayar karmaşık bir matematiği çözmelidir.

Diğer bir deyişle, karmaşık bir matematik problemini çözebilen ilk bilgisayar, işlem bloğunu blok zincirine ekleyecek ve bunu yapmak için parasal bir ödül alacaktır (kripto para madenciliği). Ağdaki her bilgisayar yeni bloğu dijital defterin kopyasına ekler ve işlem devam eder.

 

Kripto para nedir? Bitcoin sistemi nasıl çalışır?
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir