Bizimle iletişime geçin

Mavi Balina oyununda önemli gelişme!

Oyun

Mavi Balina oyununda önemli gelişme!

Mavi Balina oyununda gelişme yaşandı. Rusya’da 2015 yılında ortaya çıkan ve intiharlara sebep olan Mavi Balina oyununu kuran kişi ile çalışan Nikita Nearonov isimli şahıs yakalandı.

Mavi Balina oyununda yaşananlar malum… Dünya genelinde tam 130 gencin intihar edilip ölümüne sebep olunmuştu. 22 yaşında olan oyun kurucusu Philipp Budeikin, geçen sene 16 çocuğun intiharına yol açmaktan dolayı yargılanmış ve 3 sene hapis cezasına çarptırılmıştı. Budeikin hapiste olmasına rağmen, oyun kaynaklı ölümlerin devam ettiği anlaşılması üzerine harekete geçildi.

Oyunun bir başka yöneticisi olan Iya Sidorov’un da tutuklanmasına rağmen gelen şikayetler kesilmeyince polis yine harekete geçti. Herkes yakalandıktan sonra talimatları gönderme görevini devam ettirdiği öğrenilen 22 yaşındaki yazılım işi ile uğraşan Nikita Nearonov yakalandı. Nearonov’un tam 10 gencin ölümünde rol oynadığı ve 40 kişilik bir takımla da oyun için toplantılar yaptığı bilgisine ulaşıldı. Polis, Nearonov’un çok iyi bir aileden geldiğini ve Moskova şehrinde finansal uzman olarak baya yüksek ücretli bir işi olduğunu açıkladı. Yine polis görevlilerine göre Nearonov, Whatsapp ya da Facebook’un aksine Rus sosyal medya platformu VK ve Telegram’ı gençlere ulaşmak için iletişim kaynağı seçti.

‘Blue Whale’ yani ‘Mavi Balina’ ismi verilen oyunu Rusya’da bir psikoloji okuyan öğrenci geliştirdi. Oyun gündemde ilk defa, oynayanlardan birinin 2015’te ölmesiyle gündeme gelmişti. Bu olaydan sonra da gündemden hiç ama hiç düşmedi. Oyun sebebiyle 2015’in Kasım ayından, 2016 yılının Nisan ayına kadar sadece ana ülke olan Rusya’da 130 genç intihar ederek öldü. Ülkemizde de bu oyun sebebiyle ölümler görüldü.

Mavi Balina oyununda önemli gelişme!
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Oyun