Bizimle iletişime geçin

Mavi Balina’dan sonra şimdi de Mariam…

İnternet

Mavi Balina’dan sonra şimdi de Mariam…

Gençleri intihara teşvik eden Mavi Balina oyunundan sonra velilerin yeni kabusu Mariam oldu. Kaybolan küçük bir kızın evine dönmesine yardım edilen oyunda korku dolu sesler ve görseller ön planda. En son seviyeye gelenler saat 03.00’te bilinmeyen bir numaradan aranıyor.

Suudi Arabistan vatandaşı Salman El Harbi’nin icat ettiği bu oyun, geçtiğimiz yazdan beri özellikle Ortadoğu’da yaygın olmuş durumda. Oyun sizden, “Mariam” adında kaybolan 9 yaşındaki kızın eve dönmesi için yardımınızı istiyor. Oyuna başlamadan önce kişinin ismi, adresi, yakın çevresi soruluyor ve Facebook, WhatsApp gibi uygulamalarınıza erişim izni isteniyor. Oyunda kullanıcılara, “Eviniz nerede? Facebook hesabınız ne?” gibi kişisel sorular soruluyor. Bu soruları cevaplamadan bir sonraki seviyeye geçemiyorsunuz.

Oyunu kapattığınızda, tekrar oyuna girebilmeniz için 24 saat beklemek gerekiyor. Korku dolu sesler ve görsellerle hazırlanan oyunun son aşamasına gelenler, bilinmeyen numaradan gece saat tam 03.00’te aranıyor. Sosyal medyada deneyimlerini paylaşan bazı Blog yazarlarına göre, farklı dillerde konuşabilen bir robot sizi cep telefonundan arayarak “Seninle tekrar görüşeceğiz!” diyerek tehdit edip mesaj yolluyor.

Oyunu oynamış olan kullanıcıların Youtube’da paylaştıkları videoda göze çarpan bir numara beliriyor. Kullanıcıları telefonlarından arayan bu robot korku filmlerinde de kullanılan çığlık ve fısıltı sesleri olan müzikleri dinletip psikolojik bir sıkıntı veriyor.

BAKANLIK ERİŞİM ENGELİ İSTEDİ

Oyun için gelen şikayetler üzerine araştırmalar yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak, oyuna erişimin engellenmesini istedi. Bakanlığın talep ettiği yazıda, oyunun kişisel bilgileri elde etmeye çalıştığı ve çocuklar üzerinde psikolojik bunalımlar ortaya çıkarabileceği gibi ifadeler yer aldı. Ayrıca yazının devamında bu oyunun sonunun intihara teşvik ettiği vurgulandı.

Bunun üzerine Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Sezer Söylemez, bakanlığın isteği üzerine oyuna erişimi engelleme kararını aldı.

MARIAM’IN ZARARLARI

  • Konum bilginize ulaşması
  • Kişisel bilgilerinize sahip olması
  • Facebook, Instagram gibi önemli bilgilerin bulunduğu hesaplara ulaşabilmesi
  • Sosyal medya sayesinde yakın çevreniz hakkında bilgilere ulaşabilmesi
  • Psikolojik olarak çocukları çaresiz şekilde bırakıp umutsuzluk yoluyla intihara teşvik etmesi.

Mavi Balina’dan sonra şimdi de Mariam…
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: İnternet