Bizimle iletişime geçin

Yazıcı ile metal yazdırmak mümkün mü?

Donanım

Yazıcı ile metal yazdırmak mümkün mü?

3-D baskı, yıllardır etrafta olmasına rağmen, büyük ölçüde, sadece bir kerelik prototipler üreten hobiciler ve tasarımcılar tarafından domine ediliyor. Plastikten başka, özellikle de metalden nesnelerle baskı yapmak pahalı ve ağrılı bir şekilde yavaş bir süreç haline geldi.

Ancak şimdi, parça üretimi için potansiyel olarak pratik bir yol olacak kadar ucuz ve kolay hale geliyor. Yaygın olarak kabul edilirse, birçok ürünü toplu olarak üretme şeklimizi değiştirebilir.

Kısa vadede, üreticilerin büyük stokları korumaları gerekmeyecek – bir kişinin ihtiyacı olduğunda, eskiyen bir aracın yedek parçası gibi bir nesneyi kolayca yazdırabilecekler.

Daha uzun vadede, sınırlı sayıda parçayı kitlesel olarak üreten büyük fabrikalar, müşterilerin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlayarak daha geniş bir çeşitlilik sağlayan daha küçük olanlarla değiştirilebilir.

Teknoloji, geleneksel metal imalat yöntemleriyle mümkün olmayan daha hafif, daha güçlü parçalar ve karmaşık şekiller oluşturabilme özelliğine sahip. Aynı zamanda metallerin mikro yapısının daha hassas kontrolünü sağlayabilir. 2017 yılında, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, geleneksel olarak yapılanlardan iki kat daha güçlü olan paslanmaz çelik parçalar oluşturmak için 3 boyutlu baskı yöntemi geliştirdiklerini açıkladı.

Ayrıca, 2017 yılında, Boston dışındaki küçük bir şirket olan 3-D baskı şirketi Markforged, 100.000 $ ‘ın altında ilk 3-D metal yazıcıyı piyasaya sürdü.

Metal parçaların baskısı da giderek daha da kolaylaşıyor. Desktop Metal artık 3 boyutlu baskıya hazır tasarımlar üreten bir yazılım sunuyor. Kullanıcılar programa yazdırmak istedikleri nesnenin özelliklerini söyler ve yazılım baskıya uygun bir bilgisayar modeli üretir.

Kaynak: TechnologyReview

Yazıcı ile metal yazdırmak mümkün mü?
Değerlendir
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Donanım