Bizimle iletişime geçin

NASA, Mars’a helikopter mi yolluyor?

Uzay

NASA, Mars’a helikopter mi yolluyor?

Küçük, otonom bir rotorkraft olan Mars Helikopteri, Red Planet’teki havadan ağır vasıta araçlarının canlılığını ve potansiyelini göstermek için 2020 Temmuz’unda lansmanı yapılacak olan ajansın Mars 2020 gezici misyonuyla hareket edecek.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, “NASA’nın ilklerin gurur verici bir geçmişi var” dedi. “Başka bir gezegenin gökyüzünde uçan bir helikopter fikri heyecan verici. Mars Helikopteri, gelecekteki bilim, keşif ve keşif misyonlarımız için Mars’a çok söz veriyor. ”

ABD Başkanı John Culberson, Texas’ın Bridenstine’in Amerikan ilklerinin keşif ve keşif geleceğine olan etkisini takdir ettiğini gösterdi.

Culberson, Amerika Birleşik Devletleri’nin, tarihteki ilk ağır hava aracını başka bir dünyaya uçurabilen ilk millet olduğuna dikkat çekti. “Bu heyecan verici ve vizyoner başarı, tüm Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genç insanlara bilim adamları ve mühendisler olma konusunda ilham verecek ve gelecekte daha büyük keşifler için yola çıkacaktır.”

Ağustos 2013’te NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda (JPL) bir teknoloji geliştirme projesi olarak başlayan Mars Helikopteri, büyük şeylerin küçük paketler halinde gelebileceğini kanıtlamak zorunda kaldı. Ekibin dört yıllık tasarım, test ve yeniden tasarımının sonucu, dört poundun (1.8 kilogram) biraz altında. Gövdesi bir voleybolun büyüklüğündedir. İkiz ve karşı dönen bıçaklar, Dünya’daki bir helikopterin yaklaşık 10 katı – yaklaşık 3,000 rpm’de – zayıf Mars atmosferine girecektir.

NASA’nın Washington’daki ajans merkezindeki Bilim Misyon Müdürlüğü Direktör Yardımcısı Thomas Zurbuchen, “NASA’nın Mars Helikopteri ile Kızıl Gezegeni keşfetmek, bilim ve teknoloji inovasyonunun başarılı bir evliliğini gözler önüne seriyor ve Mars keşfini geleceğe taşıyacak eşsiz bir fırsat” dedi. “Wright Kardeşleri, bundan yaklaşık 117 yıl önce, Dünya’da güçlü, kontrollü ve kontrollü bir uçuşun mümkün olduğunu kanıtladıktan sonra, başka bir Amerikan öncüsü grubu da aynı şeyi başka bir dünyada yapılabileceğini kanıtlayabilir.”

NASA, Mars’a helikopter mi yolluyor?
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Uzay