Bizimle iletişime geçin

Psikolojik bozuklukların enlerini sizler için derledik!

Bilim

Psikolojik bozuklukların enlerini sizler için derledik!

Btekno ekibi sizler için en ilginç 10 Psikolojik bozukluğu bir araya getirdi! Hadi şimdi bu ilginç ve bazende tehlikeli olan psikolojik bozuklukların ne olduklarına bakalım!

1. Paris Sendromu – Sadece Japon vatandaşlarını etkileyen bir bozukluk ve ünlü şehri ziyaret ettiklerinde ortaya çıkabilir. Bu çok kültürlü hareketli metropolün gerçekleri, mekanın yarattığı romantik imajla çatıştığı zaman, aşırı kültür şoku duygularıyla karakterizedir. Bazı akut belirtilerden bazıları anksiyete, halüsinasyonlar, sanrılar, zulüm duyguları, duyarsızlaşma ve derealizasyon.

Bu, Japonya ile dünyanın diğer bölgeleri arasındaki (özellikle de batı dünyası) kültürün, bir ada olduğu ve şaklatan tarafından takılan Sakoku olarak bilinen zorla izolasyon olduğu gerçeğinin bir sonucu olabilir.

2. Obsesif Kompulsif Bozukluk – Genelde şırıngayı çok fazla temizlemekten hoşlanan birini tanımlamak için şakada sıkça kullanılan OKB tanısı, bir kişinin mantıklı bir miktarın çoğunun ötesinde belirli eylemleri gerçekleştirmesi gerektiğinde teşhis edilir. Örneğin, bir kişinin bir odadan çıkmadan veya bir gün içinde çok sayıda duşa sahip olmadan önce ışığı 10 kez açıp kapatması gerekiyorsa. Sıklıkla belli bir düşünce hakkında endişeyle başlar ve sonra tekrarlayan davranış anksiyeteyi bastırmak için gelişir. Bu daha sonra alışkanlık haline gelebilir ve her seferinde aynı davranışı üretmek zorunda kaldıklarını düşündükleri düşünceye sahip olabilirler.

3. Dissosiyatif Kişilik Bozukluğu – Muhtemelen daha önce birden fazla kişilik bozukluğu olarak bilinen bu listedeki bozuklukların en ünlüsü olan DKB, kişinin bir kişinin davranışını dönüşümlü olarak kontrol eden 2 veya daha fazla farklı kişiliğe sahip olmasıdır. Nüfusun% 1 ile% 3’ü arasında bir şekilde etki eden DKB, teşhis ve tedavi için en zor bozukluklardan biridir, çünkü diğer ruhsal bozukluklarla birlikte birkaç çapraz belirtilere sahiptir ve en iyi tedaviler konusunda fikir birliğine ulaşılamamıştır. Şu anda çoğu tedavi bilişsel davranışçı terapi içerir ve çoklu kimlikleri tek bir kişilik haline getirmeye çalışırlar.

4. Fregoli Sendromu – Sık sık paranoya ile kombine edilen nadir bir psikolojik bozukluk olan Fregoli sendromu, bir insanın aslında tamamen aynı kişiyi tamamen gizlediği düşüncesidir. Bu daha sonra paranoyak bir duruma dönüşebilir, böylece bir kişinin onlara zulmediğine veya belki de onları takip ettiğine inanırlar. Ayrıca nesneler, yerler ve olaylar hakkında kafaları karışabilir ve hepsine de aynı şeylerin olduğuna inanabilirler. Bu bozukluk onların şemaları ya da akıl haritası ile ilgilidir ve böylece bildikleri bir kişiye benzeyen birisini görecekler ve sonra o kişi olduğuna inanacaklardır.

5. Cotard Delüzyonu – Bazen yürüyen ölü sendromu olarak adlandırılan bu bozukluk, kişinin ölmüş olduğuna, var olmadığına, çürüyen olduğuna veya tüm kan ve iç organlarını yitirdiğine inanmasını sağlar. Bu yanılsama daha sonra artık yiyecek ya da suya ihtiyaç duymadıklarına inanmalarına yol açabilir, çünkü belli ki ölü bir insan bu şeylere ihtiyaç duymaz. Kişi bu durumda olduğunda ciddi depresyona ve sosyal geri çekilmeye neden olabilir.

6. Yabancı El Sendromu – Adından da anlaşılacağı gibi, bu bozukluk, hastaların “kendi zihnini ele geçirme” ye neden olmaktadır. Bu uzaylı el, kişiden bağımsız olarak hareket eder ve sahibi farkında olmadan düğmeler ve çalışma araçları gibi oldukça karmaşık görevleri gerçekleştirebilir. Yabancı el sendromu özellikle beyin ameliyatından sonra ve özellikle beyin prosedürlerini ayırır, ancak inme, tümör, anevrizma ve diğer beyin travması sonrasında da olabilir.

Bazen bu durum, etkilenen elin, kişinin başı belaya sokacak ya da fiziksel olarak yaralayacak eylemler gerçekleştirerek, sahibi için kötü ya da saldırgan olmaya başlamasına neden olabilir. Çoğunlukla, hastalar tedaviye girdiklerinde, bu eline doğru bir ayrılma hissi ya da kötü bir his duygusu anlatırlar ve nadir durumlarda hastanın kendine zarar vermek istemesine yol açabilir.

7. Capgras Delüzyon Teorisi – Bu kişi, bildiği bir kişinin aslında en iyi arkadaşı değil, tıpatıp onlara benzeyen bir gösterici olduğuna inandığı bir başka paranoyaklık yanılsamasıdır. Bu kimliğe dair şüphe durumu da nesneye ve hatta yerlere aktarılabilir. Daha sonra gerçekte olduklarından tamamen farklı bir yerde olduklarına inanmaya başlayabilirler. Bazı insanların yaşadığı diğer bir semptom da zaman duygusunu yitirmesidir.

8. Alice Harikalar Diyarında / Todd Sendromu – Lewis Caroll’un ünlü kitabından sonra adı geçen bu sendrom, acı çeken kişinin gerçekte olduğundan daha büyük veya daha küçük nesneleri hayal etmesine neden olur. Bu, belli halüsinojenler, migrenler, beyin tümörleri tarafından ortaya çıkabilen ve Epstein-Barr virüsünün başlangıcında görülebilen geçici bir durumdur.

9. Görsel Agnosia – Her insan beyninde, bir şeyin ne olduğuna ve bunun sizin için ne anlama geldiğine karar vermek için göze bir dizi bağlantı kurmuştur. Görsel agnoza sahip olduğunuzda bu algılar birbirine karışır ve artık doğru anlamı doğru nesne ile ilişkilendiremezsiniz, bu yüzden onun büyük bir saatle el sıkışması için harika bir fikir olduğunu düşünebilirsiniz. Bu senaryoda iki tip görsel agnoziden, apperceptive agnosia tanımlanmıştır. Birleştirici agnoz olarak bilinen diğer bir şey, bir nesne hakkındaki her şeyi ve ne olduğunu hatırlayabileceğiniz, ancak onun adını söyleyemediğiniz zamandır. Çoğu insan, çalınan şarkının ismini hatırlamaya çalışırken, bunun hafif bir formunu deneyimliyor, ancak ilişkisel agnoza ile sandalyeler, masalar ve hatta insanlar gibi şeylerin adını hatırlayamıyorsunuz.

10. Stendhal Sendromu – Bu çok spesifik bozukluk, özellikle güzel bulduğunuz bir çok sanat ya da sanata sahip bir yerde bulunduğunuzda, soluklaşarak, baş dönmesine, kalp atış hızınızı artırmanıza ya da hatta halüsinasyon yapabileceğiniz bir durumdur. Bu durum, Paris Sendromu’na benzer bir şekilde, zihninde bu mekanı ziyaret etmek için romantik bir imaj oluşturulduğunda daha kolay bir şekilde getirilebileceği için benzerdir. Sonra oraya gittiğinde bunalmış olursun.

Psikolojik bozuklukların enlerini sizler için derledik!
Değerlendir
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim