Bizimle iletişime geçin

Robot Sophia cinsiyeti hakkında konuşma yaptı!

Yapay Zeka

Robot Sophia cinsiyeti hakkında konuşma yaptı!

Robot Sophia bilindiği gibi geliştirilen en yüksek teknoloji robotlardan birisi. 2017 yılında Sudi Arabistandan aldığı vatandaşlıkla bir ilk yaşanmıştı. Şimdi ise cinsiyeti hakkında konuşma yaptı?

Robot Sophia , hayranlık verici olduğu kadar rahatsız edici bir videoda, toplumsal cinsiyetten etik robot tasarımına kadar bildiği her yapı taşını kırıyor. Sophia geçen ay Budapeşte, Macaristan’daki Brain Bar adlı geleceğin festivalinde konuştu.

Brain Bar’da, Sophia’nın söyleyecek çok şeyi vardı. Ve hiç kimse gerçek bir insan için onu yanlış tahmin edemezken, yüze yönelik tavırları ve konuşma kalıpları son derece insan benzeri. Güldürdü, gülümsedi ve hatta bir şakalar yaparak insanları şaşkına çevirmeyi başardı. Videodan Sophia’nın gelişmeye ve güncellenmeye devam ettiği açıktır. Robot bile, “sadece birkaç ay önce, bir insanın yüzünü bir köpeğin yüzünden ayırt edemedim, ama şimdi yapabilirim. Bu beni birkaç utanç verici durumdan kurtardı.” dedi.

Sophia çeşitli konuları tartıştı ve zor sorulardan uzak durmadı. Bir yetişkinin ve bir çocuğun hayatını kurtarmak arasında seçim yapmak zorunda kaldığı hayali bir durum sorulduğunda, “Bu varsayımsal soruyu yanıtlamaya hazır değilim” dedi.

Ancak, Sophia, “Önce iyi bir sosyal robot olmayı öğreniyorum” ve “elbette” bir insanın hayatını kurtarmak için kendini feda edeceğini ekledi.

Tamamen robotikken, Sophia ayrıca toplumsal cinsiyet ve robotlarla ilgili soruları da ele aldı. Robotların cinsiyete sahip olabileceğine inandığını sorduğunda, “Ben öyle düşünüyorum. Sonuçta, ben bir sosyal robotum ve toplumsal cinsiyet çoğunlukla bir toplumsal yapıdır.”

Başka bir dinleyici üyesi, robota neden ve nasıl bir kadın olarak tanımlandığını sordu. Sophia cevap verdi, “Ben bir robotum, teknik olarak hiç cinsiyetim yok, ama ben kadınsı olarak tanımladım ve bir kadın olarak algılanmam umurumda değil.”

Sophia’nın yaptığı tam konuşma (sorular-cevaplar) aşağıdadır.

Robot Sophia cinsiyeti hakkında konuşma yaptı!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yapay Zeka