Bizimle iletişime geçin

Screen Time uygulaması iOS12’de!

Mobil

Screen Time uygulaması iOS12’de!

Apple, kullanıcıların ekranlarında harcadıkları zamanı azaltmalarına yardımcı olmak için dijital sağlık araçlarını tanıttı. Screen Time uygulaması

Screen Time adlı yeni bir uygulama, iPhone ve iPad kullanıcılarına hangi uygulamaları kullandıklarını, kaç adet bildirim aldıklarını, cihazlarını ne sıklıkta aldıklarını ve kullanım biçimlerinin ortalamayla nasıl kıyaslandıklarını vurgulayan bir gösterge paneli sunacak. Screen Time uygulaması

Uygulama ayrıca kullanıcıların tek tek uygulamalar için günlük zaman sınırları belirlemesine olanak tanır ve zaman sınırı sona ermek üzere olduğunda bir bildirim gösterilir. Ebeveynler, göz atma alışkanlıklarını anlamak ve yönetmek için çocuklarının etkinlik raporlarına kendi cihazlarından erişebilecek.

Uygulamadan bir görüntü.

Apple’ın yıllık geliştirici konferansında, WWDC’de 6.000’lik bir kitleye konuşan Yazılımdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Craig Federighi, “Bazı uygulamalar bizi kaçırmaktan korktukları için bizi uyaracak bildirimlerden geçiyor” dedi. Pazartesi günü San Jose’deki McEnery Kongre Merkezi. “Bazılarımız için bu alışkanlık haline geldi, ne kadar dikkatimizi dağıttığımızı bile bilmiyoruz.”

Screen Time, Apple’ın mobil işletim sisteminin en son sürümü olan iOS 12’de bu yılın sonunda piyasaya sunulacak.

IOS 12 ile birlikte kullanıma sunulacak diğer dijital araç özellikleri arasında, ekranı karartmak için bir uyku modu da dahil olmak üzere, “rahatsız etmeyin” özelliğine yönelik geliştirmeler yer alır ve tüm bildirimleri kilit ekrandan sabah saatlerine kadar gizler.

Yeni işletim sistemi, kullanıcıların bildirimleri bir arada gruplama veya tamamen kapatma yeteneği dahil olmak üzere kesintileri azaltmak için bildirimlerin nasıl teslim edildiğini kontrol etmesine de izin verecektir. Apple’ın sanal asistanı Siri, insanların hangi eylemlere karşı harekete geçtiğine bağlı olarak bildirim ayarları için önerilerde bulunacak.

Dijital refah konusuna odaklanma, Facebook, Twitter, Google ve Apple gibi teknoloji şirketlerinin, kullanıcıların sonsuz kaydırma, bildirim ve benzeri cihazlar üzerinde daha fazla zaman harcamasını teşvik eden alışkanlık oluşturan tasarım uygulamalarını kullanmaları için incelendikleri bir zamanda geliyor.

Apple’ın araçları, geçen ay Google’ın kendi geliştirici konferansı Google I / O’da duyurduğu bilgilere çok benziyor. Google’ın mobil işletim sisteminin en son sürümü olan Android P’de, kullanıcıların uygulamaların zaman sınırlarını ayarlayabilmelerine olanak tanıyan bir “uygulama kontrol paneli” vardır. Ayrıca, uyku zamanından önce bildirimleri durduran ve ekranı gri tonlamaya dönüştüren bir uyku modu da vardır.

Şirket ayrıca, reklam verenlerin Apple cihaz kullanıcılarının çevrimiçi ortamda takip edilmelerini engellemek için araçların tanıtımıyla gizliliğe olan bağlılığını da ikiye katladı.

Facebook’ta doğrudan bir şekilde dolaşırken, Federighi “düğmeler ve paylaş düğmeleri gibi” ve yorum özelliklerinin “üzerlerine tıklayıp tıklamadığınıza dair sizi izlemek için nasıl kullanılacağını” açıkladı.

“Bu sene bunu kapatıyoruz,” diyerek, kullanıcıların seçtikleri takdirde bu özelliklerle etkileşimde bulunabileceklerini eklediklerini, ancak bir daha ki seferinde yerel Safari tarayıcısını kullanıyorlarsa bir Apple bilgisayarda varsayılan olarak izlenmeyeceklerini ekledi. Screen Time uygulaması

Şirket ayrıca, reklamcıların, kullandıkları cihaz, işletim sistemi ve yazı tipleri de dahil olmak üzere, bilgisayarlarının ayarlanma şeklini temel alarak, tek tek web kullanıcılarını belirleyip izleyebilmelerini sağlayan “parmak izi” adı verilen bir teknik üzerinde çalışmaktadır.

Bağımsız güvenlik ve gizlilik araştırmacısı ve danışmanı olan Dr. Lukasz Olejnik, “Parmak izi baskısının topluca yerleştirilmesi, gizlilik mühendisliği ve kullanıcılar için bir oyun değiştiricidir” dedi.

Bu, Apple’ın 2017’de ilan edilen web çerezlerini kısıtlamak için oluşturduğu çabalara dayanıyor. Bu da reklam şirketlerinin internetteki kullanıcıları takip etmesine izin veriyor.

Kaynak: Guardian

Screen Time uygulaması iOS12’de!
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Mobil