Bizimle iletişime geçin

Sınırda yüz tanıma sistemi hayata geçirildi!

Donanım

Sınırda yüz tanıma sistemi hayata geçirildi!

ABD hükümeti, güney sınırında, ülkeye giren ve çıkan araçların içindeki insanların görüntülerini kaydedecek yeni bir yüz tanıma sistemi kuruyor.

Ağustos ayında başlaması planlanan pilot program, Arizona ve Texas’ta yapılan gizli testler üzerine inşa edilecek ve bu süreçte yetkililer, “insanlar işten çıkarken, çocukları okula götürürken” çekilen resimler dahil, “muazzam miktarda veri” topladılar.

ABD Gümrük ve Sınır Korumasının (CBP) , şüpheli teknolojiye dayanan aşırı geniş bir gözetim sistemi ile bir dizi gizlilik ve anayasal kaygı olduğunu söyleyen sivil özgürlükler savunucularının derhal eleştirilmesine yol açtı.

İlk olarak Verge tarafından bildirilen sözde Araç Yüz Sistemi, Teksas’taki Anzalduas limanında bir yıl boyunca çalışacak ve kameranın “kaliteli bir yüz görüntüsünü yakalama becerisini” test etmek amacıyla Meksika’ya seyahat eden otomobilleri takip edecek. ABD Gümrük ve Sınır Korumasının, araçtaki her bir yolcu pozisyonu ve görüntülerin “biyometrik eşleştirme doğruluğu” ile çalışacağını belirtti.

Geçtiğimiz yıl, devlet destekli bir laboratuvar olan Oak Ridge Ulusal Laboratuarları, yeni kameraları test etmek için onay aldılar ve teknolojinin, sürücülerin yüzlerinin ve muhtemelen diğer araç sahiplerinin araçların taşınmasında “yüksek kaliteli bir görüntü yakalayabildiğini” belirlediler.

Siyahiler üzerinde hata olabiliyor!

Aynı zamanda siyahların, kadınların ve gençlerin yaşlı beyaz erkeklerden daha yüksek oranlarda yanlış algılandığını belirten Cyril, “göçmenlere karşı teknolojinin kullanılmasının haksız olduğunu” öne sürerek şunları söyledi: “İnsanların çektiği acılardan kurtulmak için kaçtığı bir nedenle onları suçlamamalıyız.”

Yüz tanıma firması Kairos’un CEO’su Brian Brackeen, kameraların camdan resim çekmesiyle ortaya çıkan sorunların da ortaya çıktığını ve “yanlış pozitiflerin” daha koyu tenli insanları etkileme olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirtti: “Bu kaçınılmaz olarak sorunlara yol açacak. ” dedi.

Verge tarafından elde edilen kayıtlarda yetkililer, kameraların test programlarının bir parçası olarak üç gün boyunca en az 1,400 araç ele geçirdiklerini söyledi. Gabris’e göre laboratuvar analizden sonra görüntüleri sildi.

Kaynak: Guardian

Sınırda yüz tanıma sistemi hayata geçirildi!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Donanım