Bizimle iletişime geçin

Sosyal medya tıpkı kumarhaneler gibi çalışıyor!

İnternet

Sosyal medya tıpkı kumarhaneler gibi çalışıyor!

Uzmanlar uyarıyor! Sosyal medya platformları, kumar şirketleri gibi psikolojik bağımlılık yaratmak için aynı teknikleri kullanıyor ve ürünlerini kullanıcılarının hayatlarına sokuyor.

Bu yöntemler, beyindeki kokain gibi benzer mekanizmaları harekete geçirebilmeleri, psikolojik istekleri yaratmaları ve hatta kullanıcıların gerçekte olmadığı zamanlarda bile akıllı telefonun sesini duydukları “hayalet aramalar ve bildirimler” i çağırmak için çok etkilidir.

“Facebook, Twitter ve diğer şirketler, kullanıcıları sitelerinde tutmak için kumar endüstrisine benzer yöntemler kullanıyor,” diye ekledi. Bağımlılık Yapan Yazarın yazarı Natasha Schüll, slot makinelerinin ve diğer sistemlerin kullanıcıları bir çevrime dönüştürmek için nasıl tasarlandığını bildirdi. “Çevrimiçi ekonomide gelir, sürekli tüketici ilgisinin bir işlevidir – bu, tıklamalarda ve harcanan zaman içinde ölçülür.”

İster Snapchat çizgileri, Facebook fotoğraf kaydırma, ister CandyCrush oynayın, Schüll, “ludic loop’lar” ya da tekrarlanan belirsizlik, beklenti ve geri bildirim döngülerine çekilip çekilmediğini açıkladı ve ödüller sizi devam ettirmek için yeterli.

Schüll, “Eğer ayrılırsanız, dikkatinizi çekmek ve sizi geri çekmek için küçük mesajlar ya da bonus teklifleri alırsınız” dedi. “Sosyal medyada harcanan zamanın maliyetlerini tanımak zorundayız. Bu sadece bir oyun değil – bizi maddi, fiziksel ve duygusal olarak etkiler. ”

Slot makinesini yeniden oluşturma

Haber akışlarımızdaki çekme-yenileme ve sonsuz kaydırma mekanizması, bir slot makinesine benzer bir şekilde göze çarpmıyor.

Ne zaman ödüllendirileceğimizi ve daha sık kumar oynamayı sevmediğimizden daha ilginç veya tatmin edici bir şey bulamadığımızdan emin olamayız. Ama bu tam olarak bizi geri dönmemizi engelliyor.

Nottingham Trent Üniversitesi Uluslararası Oyun Araştırma Birimi’nin yöneticisi ve davranış bağımlılığı profesörü Dr. Mark Griffiths, “Ödüller, değişken takviye programları olarak adlandırılan psikologların ve sosyal medya kullanıcılarının ekranlarını sürekli kontrol etmelerinin anahtarıdır” dedi.

“Sosyal medya siteleri, öngörülemeyen ödüller içeren bir bloktur. Kullanıcıların dikkatlerini çekmeye çalışıyorlar … sosyal medya kullanıcılarının bir rutin oluşturmasını ve alışkanlıklarını ekranlarını kontrol etmesini sağlamaya çalışıyorlar. ”

Beynin yapısını fiziksel olarak değiştiren ve insanları yapan kumar gibi, sosyal medya kullanımı da kullanıcılara olumsuz bir psikolojik etkiye sahip olma potansiyeli göz ardı edilemez.

Örneğin, yüksek sosyal medya kullanımının yol açtığı telefon bağımlılığı, telefonumuzu titreşimli olarak düşünmemize ya da yapmadığımız zamanlarda bile bir mesaj almamıza neden olabilir.

Michigan Üniversitesi’nden insan davranışları uzmanı Profesör Daniel Kruger, “Hayalet çağrıları ve bildirimler bu tür sinyaller için psikolojik arzularımızla bağlantılıdır” dedi. “Bu sosyal medya mesajları, kokainle aynı beyin mekanizmalarını harekete geçirebilir ve bu, bu mekanizmaları tanımlamanın yollarından yalnızca birisidir çünkü zihinlerimiz beynimizin fizyolojik bir ürünüdür.”

“Sistemlerini mümkün olduğunca bağımlılık yaratacak şekilde tasarlamaya çalışan bütün bölümler var. Sürekli olarak çevrimiçi olmanızı ve mesajlarınızı ve uyaranlarla sizi bombalayarak, dikkatinizi uygulamalarına veya web sayfalarına geri göndermeyi deniyorlar. ”

Teknik içerdekiler daha önce “aklımızın kaçırılabileceğini” ve Silikon Vadisi’nin bizi telefonlarımıza bağımlı hale getirdiğini söylerken, bazıları da çocuklarını sosyal medyayı kullanmalarını yasakladıklarını itiraf etti.

Ancak, Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısı bu yılın başında 2.13 milyar, bir yıl öncesine göre% 14 arttı. Veri gizliliği ile ilgili konulara rağmen, 2018’in ilk çeyreği için, geçen yıl% 49 artışla 11.97 milyar dolar kazandı.

Bunun önemli bir nedeni, Facebook’un hayatlarımızda bu kadar kökleşmiş hale gelmesidir.

Davranış psikoloğu, Çengel’in yazarı Nir Eyal: Alışkanlık Oluşturan Ürünler Nasıl Yapılır, insanların sosyal medyaya nasıl bağlandığını kavramsallaştırdı.

“Bir tetikleyici, bir eylem, bir ödül ve ardından bir yatırım ve onun ardışık döngüleri ile başlar, bu kancalar aracılığıyla, alışkanlıklar oluşur. Onları her türlü ürünlerde, kesinlikle sosyal medyada ve kumarda görüyoruz. Bu alışkanlıkların nasıl değiştiğinin büyük bir kısmı. ”

Eyal, daha önce bir bildirim, e-posta veya herhangi bir zil ya da ding gibi bir harici tetikleyici tarafından istendiğinde, bir alışkanlık oluşturulduğunda artık gerekmediğini belirtti.

Dahili bir tetikleyici ile değiştirilir veya tamamlanır, bu da bu ürünü kullanmak ve duygusal bir ihtiyaca hizmet etmek arasında bir zihinsel ilişki kurduğumuz anlamına gelir.

“Ürünler ilgi çekici olacak şekilde üretildi ve bazıları için ilgi çekici olan diğer kullanıcılar için bağımlılık yaratıyor, bu da net.”

Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2018/may/08/social-media-copies-gambling-methods-to-create-psychological-cravings

Sosyal medya tıpkı kumarhaneler gibi çalışıyor!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: İnternet