Bizimle iletişime geçin

Sürücüsüz araba ‘Nuro’ çığır atlatıyor!

Yapay Zeka

Sürücüsüz araba ‘Nuro’ çığır atlatıyor!

İnsanlar kendiliğinden süren arabaları düşündüklerinde, doğal olarak, iyi arabaları düşünürler. Gitmek istedikleri yere götüren “kendi kendine sürüş” düğmesine sahip yeni bir araba satın aldıkları bir geleceği hayal ediyorlar.

Sürücüsüz araba ‘Nuro’ çığır atlatıyor! Bu yılın sonunda bu yeni teknolojinin çıkması bekleniyor. Ancak, kendi kendine sürüş teknolojisinin etkisinin bundan daha geniş olması muhtemel. Yollarımız, kamyonlar, taksiler, otobüsler, servisler, teslimat kamyonları ve daha fazlası ile dolu – bu araçların tümü on yıl veya iki yıl içinde kendi kendine sürüş eşdeğerine sahip olacak.

Kendi kendine sürüş teknolojisinin ortaya çıkması, her türlü araç için tasarım olanaklarını değiştirecek, şimdi bulunmayan yeni araç kategorilerine ve mevcut kategoriler arasındaki çizgiyi birleştiren diğerlerine neden olacak. Ayrıca, nakliye ve teslimat hizmetlerinin ekonomisini de değiştirecek, talep üzerine teslimatı daha hızlı, daha ucuz ve daha uygun bir seçenek haline getirecektir.

Son zamanlarda, bu trendlerin ön saflarında yer alan, kendinden tahrikli iki araçla konuşma fırsatı bulduk.

Bu ayın başlarında, başlangıç ​​Drive.ai, Dallas metropol bölgesinde Temmuz ayında başlayacak olan otonom bir servis duyurdu. Şirketin araçları otobüs ve taksiler arasındaki çizgiyi aşıyor – otobüs gibi, sabit bir alanda ortak hizmet için tasarlanıyorlar, ancak sabit bir rota ve programda olmaktan ziyade, talep üzerine karşılanabilirler.

Bu arada, Nuro insanlar yerine mal taşımak için kendi kendine sürüş arabaları inşa ediyor ve son zamanlarda Arizona’da tamamen sürücüsüz araçlarını test etmek için bölge yetkililerine başvurdu. Nuro’nun arabalarının yolculara ya da bir insan sürücünün ihtiyaç duyduğu tüm güvenlik ekipmanlarına ihtiyaç duymadığı için, Nuro’nun otomobilleri geleneksel bir arabaya göre çok daha küçük ve daha hafif (ve dolayısıyla daha ucuz) olabilir.

Bunu bir pizza dağıtımcısı için yüksek teknoloji ürünü bir yedek olarak düşünebilirsiniz, ancak Nuro’nun kurucu ortağı olan Dave Ferguson, potansiyel pazarın burada daha büyük olduğunu savunuyor. Şoföre ihtiyaç duyulmadan, isteğe bağlı teslimatlar çok daha ucuz olacak, bu yüzden çok daha fazla mağaza teslimat hizmeti sunacak. Birkaç malzemeden oluşan markete gitmek yerine, bunları akıllı telefonunuzda sipariş edebilir ve 30 dakika sonra kapıda görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Bu şirketlerle konuşmak, hem araçların tasarımının hem de ulaşım hizmetlerinin ekonomisinin insan sürücülerine olan ihtiyacı ne kadar artırdığını takdir etmeme yardımcı oldu. Geleceğin yolları, her boyut, şekil ve işlevden oluşan daha zengin araçlara sahip olacak. Şirketler sadece neye benzeyebileceklerini keşfetmeye başlıyorlar.

Kaynak: Arstechnica

Sürücüsüz araba ‘Nuro’ çığır atlatıyor!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yapay Zeka