Bizimle iletişime geçin

Telefonunuz gizliden sizi dinliyor olabilir!

Yazılım

Telefonunuz gizliden sizi dinliyor olabilir!

Telefonunuz gizliden sizi dinliyor olabilir… Yeni yapılan bir araştırma sonucunda, akıllı cihazlara yüklenen bir çok uygulamanın ekran görüntülerini gizli bir şekilde reklam şirketlerine yolladığını gün yüzüne çıkardı. Amerika’da bulunan Northeastern Üniversitesi, bu olayın gerçekliğini araştırdığı sonuçları basın yoluyla halka sundu.

Telefonunuz gizliden sizi dinliyor olabilir… Bunu söyleyen Amerika’daki Northeastern Üniversitesi! Araştırma sonuçlarında, akıllı cihazlarda yer alan bir çok uygulamanın ekran görüntülerini gizliden çekip bu görüntüleri reklam şirketleriyle paylaştığı ortalığa döküldü. Fakat, cihazların gizli yol ile kamerasından insanların kendi fotoğraflarını ve sohbet konuşmalarını çaldığını söylentisine bir kanıt bulunamadı.

Aslına bakacak olursak bu bahsi geçen iddialar, bize elektronik cihazların gizliden insanların özel yaşamına sızabildiğini gösteriyor. Üstelik reklam firmalarına veri paylaşarak gelir sağlama amacıyla böyle bir yol izlediğine dair korku ve tahmin teorisi gibi tahmin ediliyor.

Bu araştırmanın sınırları içerisinde, çalışmaya katılan telefonların insanları gizli yoldan kayıt altına alamayacağı sonucu çıkarılsa bile buna rağmen hatırlatmakta yarar var; bu araştırmanın sonucu yalnız ve yalnızca araştırmaya alınan telefonlar için geçerli. Özetle bu sonuçlar hala büyük şüphelerle dolu.

Telefon kullanan kişilerin gündelik yaşamında kurdukları sohbetlerle alakalı Facebook reklamlarının tekrar tekrar insanların önüne çıkması ile beraber, “gözetleniyor muyuz lan” veya “dinleniyor gibiyiz sanırım” gibi düşüncelerin arttığını da belirten araştırmacı kişiler, buna benzeyen şikayetlerin çoğalması üzerine böyle bir araştırma içine girmeye karar verdiklerini açıkladılar.

Telefonunuz gizliden sizi dinliyor olabilir!
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yazılım