Bizimle iletişime geçin

Tesla elemanlarını işten çıkaracak!

Otomobil

Tesla elemanlarını işten çıkaracak!

Ekonomik açıdan oldukça zor zamanlar geçiren Tesla şirketi, bazı elemanlarını işten çıkarmaya başlayacağını e-mail yoluyla duyurdu.

Amerikalı büyük girişimci Elon Musk‘ın otomotiv şirketi olan Tesla, ekonomik açıdan çok kötü günlerden geçiyor. Otomobil şirketi, çalışanlarının yüzde 9’luk bir kısmı ile yollarını ayıracağını açıkladı. Elon, bu haberi “Tesla’da zor ama gerekli bir yeniden yapılandırma yolda.” sözleriyle açıklamış oldu. Musk, şirketin küçülmesiyle alakalı kararı çalışanlarına e-mail yoluyla bildirdi.

Elon, Twitter‘da ise şunları yazdı: “Son 15 yıl boyunca, neredeyse başladığımız günden beri Tesla’nın hiç yıllık kar getirmediği akla gelse de derdimiz elbette kar olmayacaktır. Bizleri harekete geçiren dünyanın sürdürülebilir ve temiz enerjiye geçimini hızlandırma misyonudur ancak nihayetinde sürdürülebilir bir şekilde karda olduğumuzu gösteremediğimiz sürece, asla ve asla bu hedefe ulaşamayacağız.”

Şirkette alınan karara göre aynı kademe işini yapan eleman sayısının azaltılması sağlanacak. Musk’ın açıklamalarına göre işten çıkarılanlardan çoğu kişiye Tesla’nın satış pozisyonunda iş teklif edilecek.

Geniş bir kitleye satılması hedefler arasına konulan Model 3 elektrikli aracın seri imalatı ise bir türlü başlatılamadı ve şirket kara kara üretim maliyetlerini nasıl düşüreceğinin yollarını aramakla meşgul. Hem Elon hem de Tesla yönetim kurulu, şirketin bu kadar sene sonra kara geçmesi gerektiği konusunda baya bir baskı altında desek yanlış olmaz.

2018 senesinin ilk çeyreğinde tam tamına 710 milyon dolar zarar eden Tesla şirketi, Model 3’ün bir türlü seri üretime girememesi sebebiyle daha da bir sıkıntı altında. Şirket, senenin 3. çeyreğinden sonra kar getirebilmenin yolunu düşünüyor. Bu işten çıkarmaların üretim bölümlerini etkilemeyeceği söylendi. Buna bağlı olarak bu da demek oluyor ki Tesla’nın önceliğinin her nedenle olursa olsun Model 3 üretimi olduğunu gösteriyor.

Sizce iddiaların dolaştığı gibi Elon’un şirketi Tesla’nın batma ihtimali nedir? Belki de 3. çeyrekte alınacak en kötü bir zarar şirketin kapanmasına ve Musk’ın ticari hayatının bitişine neden olabilir… 710 milyon zarar eden bir şirketten bahsedecek olursak bu zor bir ihtimal değil. Sizce ne olacak, şirket batacak mı batmayacak mı? Yorumlarınızı bekliyoruz. 🙂

Tesla elemanlarını işten çıkaracak!
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Otomobil