Bizimle iletişime geçin

Türk vatandaş Apple Siri’deki hatayı buldu, 5000 doları kaptı!

Yazılım

Türk vatandaş Apple Siri’deki hatayı buldu, 5000 doları kaptı!

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşamını sürdüren Türk yazılımcı Onur Can Bıkmaz, Apple’ın dijital asistan uygulaması olan Siri’deki açığı buldu ve bunun yanında 5 bin dolar gibi güzel bir ödülün sahibi oldu.

Mustafa Kemal Üniversitesi’ndan mezun olan Türk yazılımcı Onur Can Bıkmaz, Apple’da yazılım hatalarını bulmak için uzun süredir yaptığı çalışmalardan sonra, dijital asistan uygulaması olan Siri’de araştırmaları sonucu bir açığı gördüğünü söyledi. Bıkmaz, bulduğu açığın bütün iPhone’larda gözüktüğünü söyleyerek devam etti:

“iPhone’nun ayarlarında Siri kapalı olarak düzenlense ya da kişisel veriler gizlense bile ‘bug bounty’  yani ödüllü yazılım açığı bulma sayesinde Siri’nin yetkilerini aşabilir, cihazda kilit ekranındayken kişi listesi ve kişisel verilere erişim sağlanabiliyor. Araştırmalarım sonucu ulaştığım bu açığı, gerekli rapor ve videolarıyla Apple şirketine mail yoluyla göndererek karşılıklı mailleştik. Apple Product Security ekibi ile 2 aylık büyük bir çalışma sonunda da açığı kapattık. Kullanıcılar iOS 11.4 güncellemesi ile bu açığı kapatabilirler.”

Türk yazılımcı Onur Can Bıkmaz, açığa çıkardığı hatayı kapattıktan sonra Apple tarafından kendisine tam tamına ödül olarak 5 bin dolar verildiğini ve şu anda da iCloud ve Kernel açıkları üzerine Apple’da görevli Harvardlı bir yazılımcı arkadaşıyla çalıştığını açıkladı.

Akıllı telefon kullananlar kendilerini güvensiz hissediyor!

Başta iş dünyasından akıllı telefon kullananların kendisine nasıl güvenlik önlemi almalıyız tarzında sorular geldiğini söyleyen Onur Can Bıkmaz, “Eğer tamamen güvende olmak istiyorsanız internete hiçbir zaman bağlanmamanız lazım. Güvenlik illa aranıyorsa internete bağlı olmayan cihazlar daha güvenli olduğu kesin.” diye açıklamalarda bulundu.

Türk vatandaş Apple Siri’deki hatayı buldu, 5000 doları kaptı!
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yazılım