WhatsApp’ın öncü olduğu şimdi de Twitter’ın peşinden gittiği engelleme kararı, belli yaşın altındakileri siteden ya da uygulamadan uzaklaştırıyor.Bu karar ile birlikte 13 yaşın altındaki çocukların bu sosyal ağa erişimini sağlaması mümkün değil. Twitter, bu engellemelerin kullanıcıların doğum tarihlerini kayıt olurken ya da sonrasında eklediğine nasıl duruyorsa ona bakılmaksızın yapıldığını duyurdu.

Ayrıca Twitter, engelli olan kullanıcılarına mesaj yolladı. Mesajın içeriğinde “Bir Twitter hesabı açabilmeniz için en az 13 yaşında olmanız gerekir. Siz bu şartları sağlayamıyorsunuz.” sözleri yazıyor. Sosyal medya devi, kullanıcılarının her zaman 13 yaşında ya da daha büyük bir yaşta olmasını şart koşmuş durumda. Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği de (GDPR) 13 yaşın altındaki çocukların internetten korunmasını destekliyor.

Yeni gelen düzenleme ile birlikte, 13 yaşın altındaki bir kullanıcının yayınladığı içerikler yasal olarak saklanıyor ve paylaşımına izin verilmiyor. Twitter da bu konu hakkında çok dertliydi ve çözümü 13 yaş altındaki gençleri engellemekte buldu.

Ek olarak yaş tespiti için yapay zeka kullanılıyor.