Bizimle iletişime geçin

Uçaklar sanal pencereler ile daha güvenli!

Bilim

Uçaklar sanal pencereler ile daha güvenli!

Emirates Havayolları, sanal pencerelere sahip olacak yeni uçağını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Doğrudan dışarıyı görebilmek yerine, yolcular fiber optik kameralar kullanarak uçağın dışından yansıtılan görüntüleri görüyorlar. sanal pencereler

Havayolu, tüm pencereleri gelecekteki uçaklardan çıkarmanın yolunu açtığını ve bu sayede daha hafif ve daha hızlı bir hale getirdiğini söylüyor.

Havayolu başkanı Sir Tim Clark şunları söyledi: “Görüntülerin kalitesi çok iyi, doğal gözle olduğundan daha iyi.”

Sanal pencereler, Emirates’in en yeni Boeing 777-300ER uçağının birinci sınıf kabininde görülebilir. Sir Tim, BBC’ye nihai amacın hiç penceresiz uçakların olması olduğunu söyledi. “Uçapa binerken penceresiz  bir gövdeyi hayal edin, ama içeri girdiğinde, pencereleri var” dedi.

Uçaklar artık pencereler yüzünden yapısal zayıflıkları olmayan bir gövdeye sahip olacaklar.Uçaklar daha hafif, uçak daha hızlı uçabilir, daha az yakıt yakar ve daha yüksek uçabilecekler.

Havacılık uzmanı John Strickland, uçağın pencerelere sahip olmaması, uçağı kesinlikle yapısal olarak daha sağlam hale getireceğini söyledi. Gövde, değiştirilen pencerelerden daha hafif olsaydı yakıt verimliliğini de artırabilirdi. “Bir uçakta ağırlığı azaltan her şey yakıt yanmasını azaltacak” dedi.

Ancak, estetik açıdan, kişisel olarak bir uçaktan doğrudan görmeyi sevdiğini söyledi.

Kaynak: Bbc

 

Uçaklar sanal pencereler ile daha güvenli!
5 (100%) 1 oy
Okumaya devam et
Şunlar da hoşunuza gidebilir...
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Bilim