Bizimle iletişime geçin

WPA3 hizmete girdi, artık kablosuz ağ güvenliği güçlenecek!

Yazılım

WPA3 hizmete girdi, artık kablosuz ağ güvenliği güçlenecek!

İlk kez CES 2018 etkinliğinde duyurulan WPA3 kablosuz güvenlik standardı resmi olarak hizmete girdi. Yeni güvenlik standardının çok yakın zamanda Alliance sertifikalı cihazlar için zorunlu hale geleceği öğrenildi.

WPA3 hizmete girdi. Wi-Fi güvenliği 14 senelik aranın ardından sonunda bir yükseltme kararı aldı. Wi-Fi Alliance, kablosuz ağ bağlantılarının kronik güvenlik açıklarının bazılarının üstünden gelmeyi vadeden yeni nesil kablosuz güvenlik standardı WPA3’ü resmi olarak açıkladı. WPA3’ün en önemli yeniliği, kullanıcıları Wi-Fi ağındaki veri takibine karşı korumak için bireysel şifreleme getirmesi diyebiliriz.

Anahtar kuruluş protokolü olan Eş Zamanlı Denklik Doğrulama, daha fazla güvenli parola tabanlı girişler yapmanızı sağlayacak. Ek olarak profesyonel düzeyde bir WPA3-Enterprise güvenliği kullanıyor iseniz güvenli verilerin kırılmasını zora getiren 192 bit şifrelemeye denk düzeyde bir güvenliğe sahip olmuş olacaksınız.

WPA3 ile beraber akıllı cihazları Wi-Fi ağına bağlamak da kolaylaşmış oluyor. WPA3 ile berbaer gelen Easy Connect, küçücük bir ekrana sahip olan veya bir ekrana sahip olmayan akıllı cihazların akıllı telefon aracılığı ile direkt olarak Wi-Fi’ye bağlanmasını sağlıyor. Günümüzde nesnelerin internetinin artış gösterdiğini düşünüldüğünde bu son derece olumlu yönde bir gelişme diyebiliriz.

Bu arada maalesef yeni nesil güvenlik protokolünden otomatik olarak yararlanamayacaksınız. WPA3’ü kullandığınız cihazlarda görebilmek için firmaların yamalar veya yeni donanımlar ile beraber destek vermesini beklemek zorunda kalacaksınız. Ancak ortada büyütülecek bir sorun yok çünkü WPA3 desteğinin yakında Alliance sertifikalı ürünler için zorunlu hale geleceği söyleniyor.

WPA3 hizmete girdi, artık kablosuz ağ güvenliği güçlenecek!
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yazılım