Bizimle iletişime geçin

WWDC 18’de tanıtılan iOS 12’nin getirdiği özellikler

Yazılım

WWDC 18’de tanıtılan iOS 12’nin getirdiği özellikler

Merakla beklenen iOS 12 yepyeni özellikleriyle WWDC 18’de tanıtıldı. Açılış konuşmasını Tim Cook’un yaptığı WWDC’de iOS, watchOS, tvOS ve macOS’a gelen yenilikler izleyicilerle paylaşıldı.

bTekno olarak sizlere yenilikleri tek tek açıkladık. İşte o yenilikler!

 • iOS 12’nin en büyük özelliği hızı!

iOS 12 yüklenen cihazlarda uygulamaların hemen açılış hızı yüzde 40’a jadar artarken klavye görüntülenme hızı büyük gelişme göstererek yüzde 50 artacak. Her gün onlarca defa kullandığımız kamera ise yüzde 70’e kadar hızlanırken artık kameranın açılmasını bekleme gibi bir durumla karşı karşıya kalmayacağız. Arkaplanda yapılan güncellemeler ile birlikte sistemde iOS 12’yle baya bir performans artışı sağlanacağı vaad ediliyor.

 

 • İşlemci performansı ile enerji kullanımı avantaja dönüşecek!

Yeni iOS 12 ile beraber işlemci performansının bir hızla yükselip düşmesinden dolayı enerji kullanımında ciddi bir avantaj sağlanacak.

 

 • iOS 12 ile arıtılmış gerçeklik!

Apple ve Pixar ortakları arasında geliştirilen ve yapılan yeni artırılmış gerçeklik formatı USDZ, WWDC etkinliğinin en önemli duyuru ve tanıtımlarından sadece biriydi. Çok geçmeden Adobe CIO’su Abhay Parasnis Adobe ürünlerinin bu formatı destekleyeceğini büyük bir mutlulukla duyurdu.

 

 • Arıtılmış gerçeklik alanında insanları eğiten uygulama: Measure

Apple, arıtılmış gerçekli alanında kullanıcılarını eğitmek için Measure isimli uygulamayı geliştirdiklerini duyurdu. Bu uygulama sayesinde herhangi bir eşyanın ya da objenin boyutlarını rahatlıkla öğrenebiliyorsunuz ya da internetten gördüğünüz bir ürünün görüntüsünü kameraya ekleyerek odanızda nasıl durduğunu görüyorsunuz.

 

 • Çoklu oyuncu destekli ARKit 2

ARKit 2 artık çoklu oyuncuyu destekleyici oldu. Bu sayede masaüstü oyunları kelimenin tam anlamıyla dijitalleşiyor desek yalan olmaz. Lego firması tarafından geliştirilen ve hazırlanan yeni AR oyunu mükemmel görünüyor. Oyun içinde bulunan binaların iç kısmı bile oyuna dahil ek olabiliyor. Sahnede gösterdiğimiz Lego oyunu bu sene sonuna doğru App Store’da önümüze çıkacak.

 

 • Fotoğraflar uygulaması içinde arama yapılabilecek! Peki bu nasıl olacak?

iOS 12 güncellemesiyle Fotoğraflar uygulamasının ilk yeniliği arama özelliği oldu. Artık fotoğraflarınızın içerisinde arama yapıp ve bunu konum, etkinlik gibi farklı filtrelerle yapabiliyorsunuz.

Fotoğraflar uygulamasının bir diğer öne çıkan yeniliği ise paylaşım seçenekleri ve paylaşım önerileri oldu. Artık beraberken fotoğraf çektirdiğiniz bir arkadaşınız olduğunda telefon otomatik olarak o kişiyi tanımlanacak ve fotoğrafı onlarla da paylaşmak istiyor musun diye soracak.

 

 • Siri’nin öngörülebilen önerileri bulmasını sağlayan: Shortcut

Shortcut uygulamasında klasör oluşturup Siri’nin size akıllı önerilerde bulunmasını sağlıyorsunuz. Shortcut Editor uygulamasına sürükle-bırak işlemiyle eklediğiniz planlamaları böylece sesli olarak da yönetmiş oluyorsunuz.

 

 • Güncellenen uygulama: Apple News

Yeniliklerin yanında var olan uygulamalara güncellemeler geldi. Bunlardan biri de Apple News. Artık Apple News masaüstünde de yer alacak, habersiz kalmayıp bildirimler alabileceksiniz.

Ayrıca Apple Stocks uygulamasına Apple News uygulaması entegre edildi. Bu sayede ekonomi haberlerinin Stocks uygulaması üzerinden direkt olarak erişebilir hale getirildi.

 

 • iBooks gitti, Apple Books geldi!

iOS 12 ile birlikte iBooks olarak bildiğimiz uygulamanın adı Apple Books olarak değiştirilmiş olarak karşımıza çıktı.

Güncellenmiş Carplay uygulaması da üçüncü parti uygulamalara tamamen açılmış oldu. Eklenen ilk üçüncü parti uygulama ise Google Maps oldu. Apple’ın artık bir çok hatayı barındıran kendi haritasından vazgeçmiş olması en özel yeniliklerden diyebiliriz.

 

 • iOS 12 kullanıcıların dikkatinin dağıtılmasını engelleyecek!

iOS 12 kullanıcıların dikkatini dağıtacak şeylerden kurtulabilmesi için yeni özelliklerle geliyor.

“Rahatsız etme” özelliği “gece rahatsız etme” olarak güncellendi ve sabah olduğunda bildirimler gelmeye devam ediyor. Ayrıca saat ekleme özelliği ile rahatsız etme özelliğini daha esnek kullanabileceksiniz.

Gelişen bildirim kontrol yöntemi ile uygulamaların bildirimlerini kolaylıkla kapatabileceksiniz. Bildirimlere önemli bir gelişme ise artık bildirimleri gruplayabilecek olmanız. Bu sayede ekranlardaki bildirim kirliliği azalacak.

 

 • Uygulama süreleri belirlenebiliyor!

Apple mühendisleri uygulamaları sınırlama konusunda gerçekten alkışlanacak bir işe imzayı atmışlar diyebiliriz. Artık uygulamaları ne kadar vakitle kullanmak istediğinizi önceden belirleyebileceksiniz ve bunun yanında vakit sınırına dayandığınız da bildirim alacaksınız. Hatta ve hatta ayarladığınız vakit bittiğinde uygulamalarınız otomatik kapanacak. Tabi böyle bir durumu istemiyorsanız, napacağım demenize gerek yok. Ekstra bir işlem yapmadığınız sürece uygulamalar süresiz olarak başlatılıyor.

 

 • Artık Memoji zamanı!

Yeni eklenen animojilere ek olarak yanında iOS 12 ile beraber gelen memoji’ler daha da ön plana çıkacak gibi duruyor. iOS 12’nin en eğlenceli özelliklerinden biri kendi memojinizi rahatlıkla oluşturabilmeniz. Bununla birlikte arkadaşlarınıza, sevdiklerinize emoji ile vereceğiniz tepkiler artık daha da çok sizi gösterecek.

 

 • FaceTime’da grup görüşmesi resmen başlıyor!

iOS 12 ile birlikte yeniliğin en önemlisi Facetime’a geldi diyebiliriz. Facetime aracılığıyla artık grup görüşme gerçekleştirilebiliyor olacağız ve grup görüşmeleri 32 kişiye kadar destekleniyor. Facetime’a gelen kamera özelliği ile birlikte memojiniz aracılığıyla görüşmelere katılabileceksiniz. Eğlenceli olacağı kesin!

 

WWDC 18’de tanıtılan iOS 12’nin getirdiği özellikler
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yazılım