Bizimle iletişime geçin

Yapay zeka çizgisi ile düşmanları gafil avlayın!

Yapay Zeka

Yapay zeka çizgisi ile düşmanları gafil avlayın!

İnsanları duvarlardan ayırmak için egzotik radarlar, kızılötesi veya ayrıntılı ağlara ihtiyacınız yok – tek ihtiyacınız olan bazı kolay algılanabilen kablosuz sinyaller ve bir yapay zeka çizgisi.

MIT CSAIL’deki araştırmacılar, insanların hareketlerini ve engellerin ardındaki duruşları algılamak için RF donanımlı cihazları öğretmek için bir sinir ağı kullanan bir sistem (RF-Pose) geliştirdi. Ekip, insan hareketlerini tanımak için hem kamera üstü hareket hem de insanların bedenlerinden yansıyan sinyalleri göstererek, yansımaları belirli bir pozla nasıl ilişkilendirdiğini anlamasına yardımcı olacak şekilde eğitmiştir.

Bilim adamları, temel olarak, sağlık hizmetleri için yararlı bulduklarını ve bunun da multipl skleroz ve Parkinson gibi hastalıkların gelişimini izlemek için kullanılabileceğini düşünmektedirler. Ayrıca, bazı yaşlı insanların, düştükleri veya başka bir şekilde bela belirtileri gösterirse uyarı göndererek kendi evlerinde kalmasına yardımcı olabilir. Ve teknoloji büyük gruplarda (100 kişi) insanları tanımlamak için yüzde 83 güvenilir olduğu için, arama kurtarma operasyonlarında yardımcı olabilir. İyileştirmeler, titreyen el gibi hafif hareketleri bile gösteren 3D görüntülere yol açabilir.

Potansiyel gizlilik endişelerinden kaçmak zor. Bu, teorik olarak yakındaki binalarda casusluk yapmak ya da bir köşeyi çevrelerse bile hedeflerine ulaşmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, CSAIL’in bir gizlilik çözümü vardır: bu, tekme izlemeden önce belirli hareketleri gerçekleştirmeyi gerektiren bir “onay mekanizması” geliştirmektir. Eğer bu koruma, gerçek dünyadaki uygulamalarda devam ederse, gizliliğinizi kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Kaynak: Engadget

Yapay zeka çizgisi ile düşmanları gafil avlayın!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yapay Zeka