Bizimle iletişime geçin

Yapay zeka hayatımızı içine alıyor

Yapay Zeka

Yapay zeka hayatımızı içine alıyor

Geçmişimizde önceden çekilmiş olan bilim kurgu filmlerinde yapay zeka üzerine bir çok senaryoyu görmüş olabiliriz. En çok bilinen ise yakın zaman olduğu için Matrix ve Terminator seri filmleridir. O zamanlar belkide bir hayal olarak görülen yapay zeka, günümüzde yavaş yavaş hayatımıza girmiş durumda…

Son yıllarda en çok konuşulan konuların başında yapay zeka geliyor diyebiliriz. Akıllı telefonlar, elektrikli arabalar derken, şimdi de sıra işletim sistemlerine geçti.

Şuan deneme aşamasında olan bir çok yapay zeka projeleri mevcut durumda. Hemde bu çalışmalar için ayrılan bütçeler korkunç rakamlara ulaştı. Çağımızın yapay zeka çalışmalarını yapan ender isimlerinden Elon Musk, Stephen Hawking gibi isimler bu çalışmalara karşı çıksalar da değişen pek bir şey olmayacakmış gibi gözüküyor. Ama artık neredeyse işletim sistemleri bile yapay zekaya teslim edilmiş gözüküyor.

İşletim sisteminizi yapay zeka kontrol edecek

Şöyle bir soru sorabilirsiniz: “Nasıl ya işletim sistemlerinde zaten yapay zeka yok mu?”. Evet, aslında doğru bir soru soruyorsunuz ancak arada çok önemli bir fark var…

Telefonlar aslında geçmişte bizim elimizdeydi ancak şuan yapay zeka ile ortak kullanıyor gibiyiz. Örneğin iPhone’da Siri denen bir icat var. Kullanan var, kullanmayan da. Ancak çoğu üşengeçin hayatını kurtardığı bir gerçek. Android sistemlerde de dijital asistanınızı kullanabiliyorsunuz…

Yeni test edilen yapay zekalar sayesinde işletim sisteminin kontrolünün tamamı yapay zekaya geçmesini sağlanacak. Yeni nesil yonga setlerinde bulunan harici AI çipinin en önemli özelliklerinden birisi de bu olması yapay zekayı tamamen serbest bırakmaya çalışmak.

Tam bir asistan

Yapay zeka artık tamamen işletim sistemini ele geçirdi diyelim, bunun bize faydası ne olacak diyebilirsiniz… Uzmanların açıklamalarına göre bu sayede telefondaki uygulama kalabalığı ortadan kalkmış olacak, telefonumuz ve bizler rahat bir nefes alacağız.

Mesela çok sık kullandığımız tamamı ile kapanmayacak, arka planda tasarruf edilerek çalışmaya devam edecek. Bu şekilde uygulamaya giriş süremiz kısaltılacak, uygulamaya giriş süremiz azalmış olacak. Arka planda çalışmasına gerek duyulmayan uygulamalar, fazla girilmeyen uygulamalar kapatılacak ve bu sayede pil ömrü uzamış olacak.

Yapay zeka bizi yönetmiş olacak dersek yalan olmaz. Fikrimizi okuyormuş gibi bize lazım olan programları indirecek, hazır tutacak. İşimize yararları olan şeyler yapay zeka bilecek. Hayal değil…

Telefonun pil seviyesi düştüğünde, arka planda çalışan mail, mesajlaşma gibi uygulamaları tamamen kapatacak ya da ara ara çalıştırarak veri akışının devam ettirecek.

Özetle yapay zeka işletim sisteminin kontrolünü bizden alarak kendi üstüne geçirecek ve böylece tam bir asistanımız varmış hissi yaratacak.

Bunun herhangi bir zararı yok mu?

Aslında tartışılan diğer bu konu da bu. Açıkçası günümüzdeki yapay zekanın ilerlemesine bakılırsa pek bir şey olacakmış gibi görünmüyor.

Yapay zeka bir çipten yapılacağı için internet bağlantısı gerekmiyor. Bu nedenle hücresel veriden bağlantı alarak bizi sömürme durumuna geçemeyecekler. Uzmanların açıklamalarına göre zaten bilim kurgu filmlerindeki yapay zeka terörü olacaksa bile bu yakın gelecekte olmayacak.

Yapay zeka hayatımızı içine alıyor
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yapay Zeka