Bizimle iletişime geçin

Yapay zeka şiddeti önceden görebilecek!

Yapay Zeka

Yapay zeka şiddeti önceden görebilecek!

Sosyal medyadaki tüm düşmanlıklarla birlikte, sosyal medya platformlarının şiddeti kısıtlayabildiğini söylemek oksipronik olabilir. Yapay zeka şiddeti önceden tahmin edebilecek mi?

Ancak çalışmalar, vahşi yaşam avcılığıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini gösterdi ve şimdi Güney Kaliforniya Üniversitesinden (USC) yeni bir araştırmanın sonucu, sosyal medyanın da insanlar arasındaki şiddetin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

USC psikologları ve bilgisayar uzmanları, taranan mesajları tarayan ve protestolarda şiddete başvurma ile içeriğe bağlayan yapay bir zeka (A.I.) algoritması oluşturdular. Böyle bir araç, eskalasyona eğilimli gösterilere daha iyi hazırlanabilmek için kullanılabilir.

Twitter’daki gönderileri analiz ederek, algoritma düşmanlıklara işaret eden bir dilde toplayabilecek. Araştırma ayrıca, ahlaki konuların (kullanıcıların açıkça bariz veya yanlış olarak gördüğü konular) en çok şiddeti tutuşturduğunu ortaya koymuştur.

“Bulgularımız, insanların hem ahlaki bir konu olarak gördükleri hem de başkalarının bu konumu paylaştığına inandıkları bir şiddeti protesto etmeye daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bu, moral yakınsaklık olarak adlandırdığımız bir model”

Dehghani ve ekibi, Freddie Gray’in ölümünden sonra, polisin vahşetine karşı 2015 Baltimore protestoları hakkındaki görüşlerini 18 milyon tweet’e yöneltti. Sistem, genellikle şiddet için bir vekil olarak kullanılan bir istatistik olan tutuklama oranlarını tarar ve “ahlak” tweetleri arttıkça tutuklamaların arttığını, polis ve protestocular arasındaki şiddetli çatışmalar günlerinde neredeyse ikiye katlandığını tespit etmiştir.

Dehghani: “2015 Baltimore protestoları sırasında yayınlanan ahlaki tweetleri izleyerek, sadece şiddetli protestolarla günlerde hacminin artmasını değil, aynı zamanda hacminin şiddet için bir vekil olarak kullandığımız saatlik tutuklama oranlarını öngördüğünü de gözlemledik.”. “Bu etkileri daha da açmak için, bir dizi kontrollü davranışsal deney gerçekleştirdik ve sürekli olarak ahlaki yakınsamanın aynı etkisini gözlemledik.” dedi .

Dehghani’nin bakış açısından ahlaki yakınsama, şiddete katkıda bulunan bir tür yakıttır, ancak bu tek faktör değildir. Bir protestonun şiddete dönüşme olasılığının daha yüksek olduğunu belirleyerek, yetkililer duruma göre hareket ederek durumu daha dikkatli bir şekilde ele alabilirler.

Dehghani, “Yüksek bir yakınlaşma sergileyen protestolar, küçük bir çatışma kıvılcımı bile şiddete yol açabileceğinden, dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır.” Dedi. “Belki de bir konudaki yakınlaşmanın izlenmesi, acil durum hizmetlerinin barışçıl protestoyu teşvik etmek için stratejiler geliştirmesine ve uygulanmasına yardımcı olabilir.”

Kaynak: DigitalTrends

Yapay zeka şiddeti önceden görebilecek!
Değerlendir
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazlası: Yapay Zeka