Bizimle iletişime geçin

Yeşilay çağrısı: “Teknoloji Orucu”

İnternet

Yeşilay çağrısı: “Teknoloji Orucu”

Yeşilay Genel Başkanı Mücahit Öztürk, ramazan ayının bağımlılıklardan ve zararlı alışkanlıklardan korunma manasına geldiğini söyleyerek, “teknoloji orucu” ile insanların kendisine ve sevdiklerine daha çok vakit kazandırabileceklerini belirtti.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Öztürk, “İnternet ve teknoloji bağımlılığı, kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlandığı için ramazan orucunda olduğu gibi bir tür ‘teknoloji orucu’ ile bu güzel ayda, kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırın.” dedi.

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, ramazan ayında, bilinçli şekilde bağımlı olmadan teknoloji kullanımının faydalı olacağını duyurdu.

Teknolojinin sayısız faydası varken genel olarak zararını aldığımızı belirten Mücahit Öztürk, şöyle devam etti:

“İnternet ve teknoloji bağımlılığı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk yaşadığı bir durum olarak tanımlandığı için ramazan orucunda olduğu gibi bir tür ‘teknoloji orucu’ ile bu güzel ayda, kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırın. Ramazan ayı sadece sigara ve türevleri değil teknoloji gibi diğer davranışsal bağımlılıklardan uzaklaşma anlamında da ciddi bir fırsattır. Ramazan ayı arınma ayıdır.”

Mücahit Öztürk, Ramazanın asıl amacı paylaşma, sevgi ve saygı olduğunu belirterek kişilerle ilişkiyi sosyal medya yerine yüz yüze yapmanın daha faydalı olacağını söyledi.

Ramazan ayıyla beraber bireylerin aileleriyle daha fazla zaman geçirmesi gerektiğini savunan Öztürk şunları söyledi:

“Çocuklarımızla konuşalım. Onlara ramazanın ve paylaşmanın güzelliğini anlatalım ve teknoloji kullanımında çocuklarımıza örnek olalım. İnternette sürekli çevrimiçi olma isteği, gerçekte insanın ne kadar iletişime aç, kendinden bahsetme ve yaptıklarını başkalarına anlatma ihtiyacının ne kadar fazla olduğunun bir göstergesidir. Bu durum öyle garip bir hal aldı ki, aynı mekanda olan ancak ekran üzerinden iletişimi daha çok tercih eden gruplar oluştu. En sevdiği oyuncaklarıyla oynamaz, sokağa çıkmaz oldu çocuklar. Bir araya gelmelerine gerek kalmadan çevrimiçi olarak ekran başında oynamaya başladılar. Duygusal paylaşımları azaldı, öfkeleri arttı. Mesajla, yazarak ama eksik yazarak iletişimi tercih etmeye başladılar. Sözcüklerle kendilerini ifade edemez oldular.”

“Ramazan ayı yalnızlıktan terk ettirir”

İnternet kullanımının terk edilmesi zor olduğunu ancak süreyi güzel ayarlanırsa faydalı olacağını söyleyen Mücahit Öztürk, “İnternet kullanılan saatlerden farklı zamanlarda ayrıca çok kullanılan belli işlevlerden uzak kalmak da teknoloji ve internet bağımlılığına karşı etkili olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Araştırmalar sonucunda internet bağımlılığının yalnızlık dolayı ortaya çıktığını savunan Öztürk, “Dolayısıyla yalnızlık, bağımlılığı tetikleyen unsurların başında geliyor. Aynı problemi yaşan insanlardan oluşan destek grupları ya da spor veya sanat aktivitesi yapan gruba dahil olmak da bağımlılıktan uzaklaşma adına önem arz etmektedir. Bu anlamda ramazanı, başkalarıyla bir araya gelme gibi aktiviteler açısından önemli bir fırsat olarak görüp, bu açıdan değerlendirmek gerekiyor. Çünkü ramazan yalnızlıktan uzaklaştırır.” diyerek güzel bir değerlendirme yaptı.

Muhabir: Ayşe Büşra Erkeç / AA

Yeşilay çağrısı: “Teknoloji Orucu”
5 (100%) 1 oy
Yorum yapmak için tıkla

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir